Konferencia Emerging Space 2021
Emerging Space organizovala priemyselná zložka Slovenskej vesmírnej kancelárie pod gesciou Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). Viac ako 400 účastníkov sa zaoberalo potenciálom Slovenska vo vesmírnom priemysle, keďže si krajina v poslednej dobe zlepšuje svoju pozíciu.
Medzi zvučné mená, ktoré sa zúčastnili konferencie, patrí aj Clay Mowry, viceprezident americkej vesmírnej spoločnosti Blue Origin, ktorú založil miliardár Jeff Bezos. C. Mowry je zároveň prezidentom Medzinárodnej astronautickej asociácie (IAF) a na konferencii zdôraznil, že sa svet aktuálne sústreďuje na znižovanie nákladov na lety do vesmíru.
Miliardár Bezos sa snaží predbehnúť Muska. Jeho Blue Origin je vraj plná sexizmu a toxicity
Upozornil verejnosť, že aj keď sa pozornosť sústreďuje na činnosť Elona Muska, Jeffa Bezosa a Richarda Bransona, vo vesmírnom sektore je oveľa viac zaujímavých firiem a vysokých investícií. Podľa neho na to, aby sa človek mohol angažovať v tejto oblasti, nemusí byť miliardárom.
Agentúra SARIO vyvíja viacero činností
Udalosť Emerging Space podčiarkla okrem iného aj dôležitosť spolupráce s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA). Momentálne má Slovenská republika v ESA niekoľko výskumných pracovníkov a absolventských stážistov a v ďalšom kroku sa má spolupráca posunúť na ešte vyššiu úroveň integrácie. To prinesie lokálnym firmám možnosť priamo sa zapojiť do dodávateľských reťazcov.
Agentúra SARIO bojuje o pozíciu Slovenska na svetovom trhu kozmického priemyslu. Medzi jej aktivity patrí napríklad aj spoluorganizovanie európskeho vesmírneho hackathonu Cassini, prezentácia slovenského vesmírneho priemyslu na svetovej výstave EXPO v Dubaji, zabezpečenie členstva v európskej vesmírnej asociácii EURISY a Medzinárodnej astronautickej federácii (IAF).
Čínska akadémia vied plánuje vesmírne lety. Raketa ZK-2 pripomína stroje SpaceX a Blue Origin
Slovenský vesmírny inkubátor
Na začiatku decembra 2021 spustila agentúra SARIO projekt Slovenského vesmírneho inkubátora, ktorý má poslúžiť ako prepojenie medzi mladými talentmi a začínajúcimi firmami s výskumnými inštitúciami, ďalšími spoločnosťami, akcelerátormi a VC fondmi. Vesmírny inkubátor pritom vznikol v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR a so Slovenskou vesmírnou kanceláriou.
Cieľom projektu je zjednotiť slovenskú komunitu okolo vesmírneho priemyslu a rozvoj lokálneho vesmírneho ekosystému. Startupy tu môžu nadviazať spoluprácu okrem iných aj s Európskou vesmírnou agentúrou, agentúrou EUSPA či spoločnosťou Thales Alenia Space, ktorá je jedným z európskych lídrov vo vesmírnej oblasti, hlavne vo výrobe satelitov.
Japonci majú pohon na kvapalný vodík z obnoviteľných zdrojov, Slovensko tiež nezaostáva
Inkubátor poskytuje tímom priestory a expertný mentoring vďaka partnerským firmám ako 3IPK či GOSPACE Tech v Bratislave či M2M Solutions v Žiline. V Košiciach ide o Ústav experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied a Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia.
Títo lokálni partneri podávajú firmám pomocnú ruku v oblastiach ako lokalizačné riešenia, telekomunikácie, simulácia komunikácie medzi satelitmi a pozemnými stanicami, vývoj cubesatov a pozemných staníc, či vývoj softvéru a hardvéru súvisiaceho s vesmírom.
Slovenské nanosatelity mieria ku hviezdam
Oblasť nanosatelitov je aktuálne perspektívne rastúci segment. Na Slovensku sa mu venujú tri firmy a niekoľko univerzít vrátane Technickej univerzity v Košiciach, ktorá sa môže pochváliť nedávno vypusteným slovenským satelitom GRBAlpha na detegovanie gama žiarenia.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?