Súčasný stav slovenského IT je identický so stavom, ktorý vláda zdedila po predchodcoch. Za prvé dva roky vládnutia nespustili žiadny zásadný systém štátneho IT.
Isté zmeny ale predsa len nastali. Prehodnocovali sa projekty, ktoré pripravila predchádzajúca vláda, množstvu aktuálnych projektov skresali náklady. Niektoré projekty prijímatelia, teda štátne úrady, zrušili a odstúpili od zmluvy s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI). V mnohých prípadoch to malo objektívne dôvody, keďže niektoré projekty sa štátu nezdali zmysluplné. No mnohé zastavili pre administratívnu náročnosť a asi aj pre obavy z toho, že sa jednoducho nestihnú realizovať v dohodnutých termínoch.
Nedostatok ľudí treba riešiť
Zmenila sa tiež komunikácia a prístup. Vedenie MIRRI do diania zapája viac aj mimovládne IT združenia. „Vďaka tomu máme možnosť komentovať pripravované návrhy alebo sa zúčastňovať na výberových konaniach, keď sa obsadzujú dôležité štátne IT pozície. Napriek tomu mám však niekedy pocit, že štát na naše pripomienky a podnety veľmi neprihliada. Samostatnou otázkou je schopnosť efektívne spravovať štátne IT. Zo strany MIRRI však nevidím nejaké vážne koordinačné aktivity. Asi na to MIRRI jednoducho nemá dosť ľudí,“ hovorí Pavol Frič, viceprezident IT Asociácie Slovenska (ITAS).
Práve nedostatok ľudí je jeden z najväčších problémov slovenského IT. Šikovní ľudia často pracujú pre zahraničie alebo úplne odchádzajú zo Slovenska. „Vzdelávací systém negeneruje potrebný počet ľudí. Dlhodobo je tu absencia systémových opatrení, ktoré by do budúcnosti tento problém riešili. Ani súčasná vláda v tomto neurobila potrebné opatrenia,“ tvrdí Peter Kulich, výkonný riaditeľ Slovensko.Digital.
Oproti iným krajinám Európskej únie (EÚ) zaostáva Slovensko napríklad v udržaní alebo prilákaní talentov. Príkladom pre krajinu môže byť aj Brno a jeho okolie v Česku, kde veľmi dobre funguje ekosystém – prepojenie akademickej pôdy so súkromným sektorom či výskumom. Vznikajú tak nové zaujímavé firmy, vďaka čomu sa zabezpečí prirodzená koncentrácia ľudského a finančného kapitálu. Toto sa však na Slovensku nedarí vybudovať. Pritom Slovensko má na čom stavať, veď spomenúť možno úspešné firmy ako napríklad Eset, Pixel Federation či Sygic.
Spolupráca štátu a firiem
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?