Technologické firmy sú jednoznačne víťazmi pandémie koronavírusu. V čase, keď je potreba chrániť svoje zdravie a tiež zdravie zamestnancov, sa čoraz viac využívajú rôzne technické vymoženosti. A dávajú zarobiť ich tvorcom.
Vo veľkých kancelárskych komplexoch už nie je ničím výnimočným stretnúť sa s termokamerami. Pred príchodom do budovy s vysokou presnosťou merajú telesnú teplotu návštevníkov. „Ak je teplota zvýšená, možno ľuďom vstup do budovy odoprieť. Popri ochrane ľudského zdravia termokamery prispievajú aj k zníženiu hospodárskych strát, ktoré by mohlo rozšírenie ochorenia Covid-19 spôsobiť," vymenúva pre české Hospodářske noviny (HN) výhody tejto technológie šéf spoločnosti Siemens ČR Eduard Palíšek.
Skontroluje teplotu aj nosenie rúšok
Aj na slovenskom trhu sa objavili firmy ponúkajúce riešenia na zaistenie zdravotnej bezpečnosti v kancelárskych budovách aj výrobných halách. „Zamedzte šíreniu chorôb a automaticky merajte teplotu všetkým pracovníkom a návštevníkom vstupujúcim do objektu. Zvýšená telesná teplota je totiž jeden z príznakov ochorenia Covid-19,“ uvádza spoločnosť FeverScreener .
Táto technika rýchlo oskenuje osobu, vyhodnotí teplotu, skontroluje však aj prítomnosť rúška a upozorní, ak ho daná osoba nemá.
Osoby bez zvýšenej teploty majú po rýchlej kontrole okamžite voľný prechod, čím sa zabráni zhlukovaniu ľudí na vstupe a zníži pravdepodobnosť prenosu choroby na zdravé osoby, pripomenula ešte uvedená firma na svojom webe. Ceny termokamier sa pohybujú rádovo v stovkách eur.
Firma Siemens ich zaradila do ponuky až v tomto roku. S príchodom pandémie sa však ukázalo, že načasovanie nemohlo byť lepšie. „Počas pandémie dopyt dynamicky vzrástol,“ podotkol E. Palíšek.
Špeciálny typ vstupnej brány
O krok vpred v tomto smere je spoločnosť Protector Gate, ktorá v spolupráci s pražským ČVUT vyvinula špeciálny typ vstupnej brány, ktorá bezkontaktne meria teplotu a dezinfikuje každého prichádzajúceho pomocou nanohmly. Uplatňovať sa môže vo firmách, školách, úradoch, obchodných centrách aj nemocniciach.
„Naším cieľom bolo navrhnúť bránu tak, aby bola stopercentne efektívna a zároveň čo najšetrnejšia. Využitím nanohmloviny je spotreba dezinfekčného prípravku v porovnaní s inými spôsobmi dezinfekcie osôb minimálna,“ vysvetlil pre HN konateľ spoločnosti Protector Gate Jaroslav Zvonař. Dodal, že firma počíta s produkciou až niekoľkých stoviek brán mesačne.
Činnosť pracovníkov zaznamenaná
Čoraz častejšie sa vo firmách využívajú aj riešenia, ktoré umožňujú vzdialený prístup k zariadeniam a strojom a ich monitoring. Ide najmä o prípady výrobných liniek, no táto technológia sa dostáva do popredia aj v oblasti riadenia energetických sietí či budov.
IT spoločnosť Cisco potvrdila, že dopady pandémie koronavírusu a súvisiacich opatrení sa najvýraznejšie prejavili v náraste dopytu po riešeniach pre vzdialenú komunikáciu a spoluprácu vo firmách.
Popularitu si počas krízy získala aj aplikácia RescueTime, ktorá beží na pozadí počítača a zaznamenáva virtuálne všetku činnosť pracovníka. RescueTime napríklad dokáže zistiť, koľko času človek venoval práci a koľko „zábavke“ na internete alebo sociálnych sieťach. Na základe zozbieraných dát potom aplikácia poskytuje aj podrobné reporty efektívnosti práce. Šikovnou funkciou je napríklad i možnosť blokovania stránok, ktoré používateľa najčastejšie rozptyľujú.
Rozpozná potenciál celého tímu
O niečo ďalej zašla aplikácia spoločnosti Time is Ltd, patriaca českému podnikateľovi Jánovi Řežábovi, ktorá dokáže analyzovať produktivitu celého tímu komplexne. Používa k tomu anonymizované dáta z kalendára, hlavičky e-mailu a ďalších firemných digitálnych nástrojov. Firma vďaka nej môže rozpoznať, kde sa skrýva potenciál vyššej produktivity zamestnancov, či odhaliť rôzne druhy menej efektívnych výkonov.
„Naším cieľom je poradiť, ako systematicky upraviť plánovanie a zbaviť sa firemných nešvárov, ako sú zbytočne časté a dlhé schôdzky,“ vysvetlil pre české HN J. Řežáb.
Milióny stiahnutí
Práca z domu, ku ktorej sa množstvo firiem v tejto dobe uchýlilo, zároveň znamená aj potrebu dorozumievať sa v tíme na diaľku. Slúžia na to rôzne platformy pre videokonferencie, ktoré sľubujú efektívnu komunikáciu. Firemnému sektoru sa ponúka služba Meet, ktorú Google integroval priamo do Gmailu.
Ako uviedol web 9to5google.com, aplikácia Google Meet už presiahla milión stiahnutí počas každého dňa. Celkovo má viac ako 100 miliónov stiahnutí. Rovnako tak sa zvýšil dopyt po videokonferenčnej platforme od startupu Zoom.
Je doba skupinových videohovorov. Najnovšie sa pridáva Google Meet
Obľúbený oblak
S rozvojom digitálnych praktík počas práce na diaľku prišiel aj rozmach cloudových služieb. Čiže virtuálneho priestoru, kde môžu byť ukladané dáta alebo bežať aplikácie. „Cloud je obľúbený jednak vďaka možnosti využívať ho vzdialene, jednak vďaka jednoduchému a rýchlemu zavedeniu. Čokoľvek v cloude sa dá totiž využiť prakticky ihneď,“ vysvetlil technický riaditeľ Cisco ČR Pavel Křižanovský.
Cloud je dnes užitočný najmä pre malé a stredné firmy, pretože im prináša potrebnú flexibilitu, a to aj bez IT odborníkov zamestnaných priamo vo firme. P. Křižanovský potvrdil zvýšený dopyt po týchto službách v poslednej dobe. „Rastie totiž množstvo prenášaných dát a tie pretekajú cez naše sieťové technológie.“
Iné než koronavírusy
Druhou stranou tejto mince je, že zvýšená digitalizácia prináša aj nebezpečenstvo iných vírusov, ktoré trápia tentokrát nie ľudí, ale samotnú techniku. Množia sa počítačové vírusy a tiež útoky hackerov, ktorí vycítili príležitosť plynúcu z nižšieho zabezpečenia.
Najviac narástol počet ransomwarových útokov, aspoň podľa informácií antivírusovej firmy Avast. Hacker sa zmocní dát v počítači a za ich odomknutie požaduje výkupné.
„Ľudia si tieto riziká uvedomujú, vedia, že musia lepšie chrániť svoje súkromné i firemné dáta. Veľký dopyt je preto najmä po riešeniach, ktoré sa starajú o súkromie užívateľov na internete. Našou dlhodobou výzvou, ktorú Covid akceleroval, je však ochrana zariadenia internetu vecí. Táto technológia už rozhodne nie je len okrajovou záležitosťou,“ upozorňuje šéf Avastu Ondřej Vlček.