Starlink je projekt materskej spoločnosti SpaceX, ktorej cieľom je kolonizácia Marsu, vyvážanie družíc na obežnú dráhu Zeme a okrajovo aj vesmírna turistika. Nedávno firma uskutočnila ďalší let rakety Falcon 9, ktorá na orbitu vyviezla ďalších 53 satelitov určených na globálne internetové pripojenie v oblastiach, v ktorých je inak internet nedostupný.
Satelity po nadobudnutí tej správnej obežnej dráhy vytvoria novú vrstvu konštelácie Starlink vo výške 539 km. Sieť aktuálne obsahuje 1 844 satelitov a v roku 2027 by sa mala jej výstavba ukončiť. V tom čase by už počet družíc mal presiahnuť 30-tisíc.
Starlink je vraj pre E. Muska stratový podnik
Na jeseň 2021 sa satelitné pripojenie firmy Elona Muska dostalo z fázy betatestovania do štádia ostrej prevádzky a po udelení príslušných licencií od úradov by mala byť služba dostupná aj na Slovensku.
V čase vypustenia nových družíc projekt Starlink prišiel s novou verziou svojho hardvéru. Cena, ktorá je často označovaná za dosť vysokú, sa zachovala. Záujemca o pripojenie musí zaplatiť 499 dolárov za hardvér a potom mesačne 99 dolárov za službu. Rýchlosti, ktoré možno na takomto pripojení dosiahnuť, sa pohybujú medzi 100 a 200 Mbit/s.
Nový variant hardvéru je o čosi menší a jeho výroba je lacnejšie. Elon Musk už dávnejšie vyhlásil, že firma aj pri súčasnej cene na predaji vybavenia Starlink stráca, keďže výroba stojí viac ako tisíc dolárov. Strata trvá aj pri novej verzii, no má byť o čosi menšia.
E. Musk vulgárne reaguje na návrh miliardárskej dane. Predá desať percent svojich akcií Tesly
Zakladateľ tvrdí, že sa do budúcnosti plánuje zníženie ceny na 300 či 250 dolárov, kedy to však bude, to zatiaľ netuší.
Nová parabolická anténa je hranatá
Noví zákazníci dostanú anténu, ktorá má rozmery 48 x 30 centimetrov s hmotnosťou 4,17 kilogramu. Pôvodná kruhová parabola mala vyše sedem kilogramov, takže rozdiel je značný. Keďže firma počíta s tým, že internet bude nedostupný hlavne v náročnom teréne a v oblastiach mimo civilizácie, anténa Starlink dokáže fungovať v rozpätí od - 30 až + 50 °C.
Pôvodný Dishy McFlatface, ako sa anténa nazýva, zvládal rovnaké rozpätie, no mal mierne problémy s výpadkami kvôli teplote.
Rozšírili sa možnosti v oblasti uchytávania novej antény na steny či strechy a možnosť postaviť ju na stojan stále ostáva na zozname inštalačných konfigurácií. Zaujímavé je, že súčasťou balenia je iba stojan, pri ostatných druhoch umiestnenia je potrebné zakúpiť si montážnu sadu.
Wi-Fi router už nemá eternetový port
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?