Generálny riaditeľ spoločnosti OpenAI Sam Altman verí, že GPT-5 predstavuje významný krok vpred oproti svojmu predchodcovi GPT-4 a nebude čeliť neriešiteľným problémom. Súčasný stav technológie umelej inteligencie na Aspen Ideas Festivale prirovnal k počiatkom iPhonu a naznačil, že hoci sú súčasné modely užitočné, stále sú len v počiatočných fázach svojho potenciálu.

Poukázal na to, že súčasné modely umelej inteligencie vrátane budúceho GPT-5 sú v porovnaní s tým, čo môžu priniesť budúce pokroky, relatívne malé.

Chaos tiež zvýraznil rozdiely medzi Altmanom, ktorý sa stal tvárou rýchlej komercializácie generatívnej AI od príchodu ChatGPT pred rokom, a členmi predstavenstva spoločnosti, ktorí vyjadrili hlboké výhrady k bezpečnostným rizikám, ktoré AI predstavuje, keď sa rozšíri.
Neprehliadnite

Neziskovka OpenAI zvažuje prechod na ziskový model

Altman je presvedčený, že GPT-5 odstráni mnohé nedostatky GPT-4, najmä v oblastiach, ako je uvažovanie a predchádzanie chybám. Zdôraznil však, že hoci je vývoj GPT-5 sľubný, stále je potrebné vykonať veľa práce.

Najbližšie mesiace budú kľúčové v otázke, či GPT-5 dokáže naplniť svoj potenciál o významnom skoku vpred, riešení obmedzení svojich predchodcov a vydláždení cesty pre ďalšie pokročilé aplikácie umelej inteligencie.

Na festivale sa Altman vyjadril aj k tomu, čo podľa neho umelá inteligencia znamená pre internet a širšiu ekonomiku. Hoci očakáva istý vplyv AI na spôsob, akým ľudia používajú internet, tento vplyv nebude až taký výrazný, ako sa niektorí obávajú. Zároveň však zdôraznil potrebu evolúcie ekonomických modelov, najmä v súvislosti s tréningovými dátami pre AI. Naznačil tým, že hoci AI nemusí spôsobiť revolúciu v spôsobe, akým používatelia využívajú internet, môže mať významný vplyv na spôsob, akým na internete fungujú podniky a ako sa na ňom vytvárajú hodnoty.

Sam Altman OpenAI Microsoft Illustrations
Neprehliadnite

Startup podporovaný Altmanom z OpenAI láka expertov. Čipy budúcnosti napodobnia ľudský mozog

Šéf OpenAI sa vyjadril aj k niektorým kontroverziám okolo umelej inteligencie, najmä k problematike udeľovania licencií na obsah. Využil príležitosť, aby sa pochválil prístupom spoločnosti OpenAI, ktorý zahŕňa dohody s vydavateľmi o licencovaní spravodajského obsahu pre ChatGPT výmenou za tréningové údaje pre modely.

Tento spôsob prirovnal k prístupu spoločností ako je Google, ktorá tvrdí, že návštevnosť vyvolaná umelou inteligenciou je pre vydavateľov prínosom - čo je tvrdenie, ku ktorému on a mnohí ďalší pristupujú iba skepticky.

Ďalšie dôležité správy

Apple a ChatGPT
Neprehliadnite

Apple nezaplatí za ChatGPT vo svojich zariadeniach peniazmi. Propagácia značky má byť odmena