Prípad v Rusku je podobný vyšetrovaniu, ktoré voči Googlu vedú európske úrady. Tie skúmajú, či Google protiprávne nezneužíva 80-percentný podiel svojho operačného systému Android na trhu k podpore svojich ďalších služieb, od máp až po vyhľadávanie.

Google v roku 2005 odkúpil v tej dobe nie príliš známu firmu Android a urobil z nej svoju dcérsku spoločnosť.

Yandex vo svojej sťažnosti uviedol, že výrobcom je stále častejšie bránené inštalovať do svojich prístrojov služby od konkurentov Googlu, ak tieto prístroje majú operačný systém Android. Často je na nich automaticky nastavený Google vyhľadávač alebo Google Play.

Google údajne zväzuje príliš veľa softvéru a príliš veľa aplikácií k systému Android. Vytvára tak nedostatok voľby a eliminuje možnosti malých vývojárov využiť otvorenú povahu tohto operačného systému. Množia sa názory, že zatiaľ čo IOS má veľmi jasno v tom, kto môže a nemôže vyvíjať aplikácie, Google úmyselne zavádza, že je otvorený k tretím stranám.

Tlačové oddelenie Googlu v Rusku sa k správe zatiaľ odmietlo vyjadriť, napísala agentúra Reuters.

Yandex, ktorý sa zvykne nazývať aj „ruský Google“, so sťažnosťou prišiel potom, čo sa ukázalo, že jeho podiel na ruskom vyhľadávacom trhu sa vo štvrtom štvrťroku po prvýkrát od roku 2010 prepadol pod 60 percent, hlavne kvôli konkurencii mobilných prístrojov.

Yandex je považovaný za štvrtý najväčší vyhľadávač na svete s viac než 150 miliónmi hľadaní denne. Vyhľadávač je veľmi obľúbený na Ukrajine a v Kazachstane, kde dosahuje takmer tretinu všetkých výsledkov vyhľadávania na trhu, v Bielrusku je to dokonca až 43 percent. Domovská stránka Yandex.ru bola hodnotená ako najobľúbenejšia webová stránka v Rusku.

V roku 2014 ruský vyhľadávač oznámil plány na otvorenie kancelárie pre výskum a vývoj v Berlíne.