Ruskí hekeri údajne využili prístup k e-mailovej sieti spoločnosti Microsoft na krádež digitálnej korešpondencie medzi vládnymi úradníkmi a technologickým gigantom. Tvrdí to americká Agentúra pre kybernetickú a infraštruktúrnu bezpečnosť (CISA) v aktuálne vydanej smernici.
Podľa CISA ruskí hackeri využili prístup k e-mailovej sieti spoločnosti Microsoft na krádež korešpondencie medzi úradníkmi a spoločnosťou. Vydaná smernica zdôrazňuje, že ruskí hekeri zneužili autentifikačné údaje, ktoré boli zdieľané e-mailom, aby sa pokúsili preniknúť do systémov zákazníkov Microsoftu, vrátane niektorých vládnych agentúr.
Sam Altman navrhuje globálnu koalíciu umelej inteligencie medzi vládami a priemyselnými lídrami
CISA upozornila, že ruskí hekeri mohli cielene útočiť aj na mimovládne organizácie a iné subjekty. Spojené štáty nedokázali určiť, ktoré agentúry útok zasiahol. Spoločnosť Microsoft reagovala na udalosť vyhlásením, že spolupracuje so zákazníkmi, aby im pomohla vyšetriť a minimalizovať škody. Aktívne takisto spolupracuje s CISA na poskytnutí informácií vládnym agentúram.
Zaujímavé je, že táto udalosť nastala po marcovom vyhlásení spoločnosti Microsoft, že má neustále problémy s útokmi skupiny známej ako Midnight Blizzard. Ruská ambasáda vo Washingtone odmieta akékoľvek zapojenie do hekerských útokov. Bez ohľadu na to, kto za nimi stojí, ide o zdvihnutý prst nielen smerom k menším firmám, ale aj technologickým korporátom. Nedávnym útokom zo strany čínskych hekerov bolo podľa americkej Rady pre hodnotenie kybernetickej bezpečnosti možné predísť zvýšeným dôrazom na kyberbezpečnosť. Či to platí aj v prípade ruského útoku cez systémy Microsoftu rada zatiaľ neuviedla.