Šéf spoločnosti Apple Tim Cook neustále podporuje snahy vlády, samospráv či edukátorov o to, aby bolo vyučovanie počítačových vied v USA súčasťou bežných učebných osnov v každej škole a pre každého študenta. Nejde však len o filantropickú činnosť, ale skôr o vyrovnanie dopytu a ponuky.
Vo svete obchodu to zvyčajne funguje tak, že keď sa po niečom zvýši dopyt, narastie aj ponuka. Na pracovnom trhu to však takto vždy nefunguje a napriek tomu, že sa svet stále viac digitalizuje, množstvo nových programátorov nie je dostatočné na to, aby pokrylo požiadavky trhu.
Dopyt po kvalifikovaných programátoroch sa zvyšuje až tak prudko, že niektorí distribútori softvéru už hľadajú spôsoby, ako rôzne dizajnové prvky riešiť aj bez produkcie nového kódu. Ide o jav, ktorý vidno na celom svete a odhaduje sa, že v roku 2030 bude chýbať 82 a pol milióna kodérov. Už teraz ich je nedostatok v 87 percentách organizácií.
Iniciatíva za vyššiu dostupnosť výučby
V niektorých odvetviach priemyslu je problém vypuklejší ako v iných. Napríklad dátová analýza je odbor, ktorý veľmi prudko rastie, no programátorov tieto firmy hľadajú zúfalo a márne. Podobne je to aj v oblasti rozvoja umelej inteligencie či v ďalších. Americká kancelária pre pracovné štatistiky tvrdí, že len v USA bude chýbať 1,2 milióna technikov už v roku 2026.
Briti veria, že vyriešia jadrovú fúziu. Predstavili elektráreň za viac ako miliardu eur
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?