Veľké množstvo ľudí ešte stále podpisuje dokumenty týmto postupom - stiahnuť, vytlačiť, podpísať, oskenovať, poslať. Takto podpísaný dokument má ale najmenšiu právnu istotu toho, že bol skutočne podpísaný osobou, ktorej podpis je na ňom vyobrazený. Dochádzať môže k vytváraniu falzifikátov, čomu sa chce každý z nás vyhnúť. Niekedy preto ani takto podpísaný dokument na právne účely nestačí a jedinou možnosťou je dokument podpísať osobne, prípadne mať overenie podpisu notárom. Riešenie na tieto problémy je používanie vyššie úrovňových elektronických podpisov.
Úrovne elektronického podpisu
Existuje niekoľko úrovní elektronického podpisovania. Líšia sa najmä v právnej istote, ktorú ponúkajú.
Prvou úrovňou podpisov je jednoduchý elektronický podpis. Je to typ podpisu založený na certifikáte a využíva sa na identifikáciu podpisujúcej fyzickej osoby. Hoci jednoduchý elektronický podpis nemá kvalifikovaný štatút, je užitočný na potvrdenie dokumentov v rámci vnútro-firemných procesov alebo pri dokumentoch, ktoré nepotrebujú takú vysokú mieru právnej istoty, napríklad zmluvy s nižšou dôležitosťou. Táto úroveň podpisu garantuje, že dokument bol podpísaný konkrétnou osobou v danom čase.
Druhou úrovňou podpisov je zdokonalený elektronický podpis. Pri jeho vytváraní a overovaní sa využíva špecifický certifikát s potrebnými informáciami o podpisujúcej osobe. Táto úroveň podpisu je účinná a právne uznávaná na mnoho účelov, ako sú obchodné zmluvy a iné právne transakcie. Nie je však vhodný pre komunikáciu so štátnymi orgánmi, kde je nutné použitie kvalifikovaného elektronického podpisu.
Najvyššiu formu zabezpečenia zachovania integrity elektronického podpisu a dôvery v totožnosť osoby, ktorá podpis vykonala je kvalifikovaný elektronický podpis (KEP, ktorý nahradil zastaralý ZEP - Zaručený elektronický podpis). Je na úrovni notársky overeného podpisu a je akceptovateľný v celej Európskej únii. Vďaka kvalifikovanému elektronickému podpisu je možné elektronicky realizovať právne úkony, ktoré by štandardne vyžadovali písomnú formu. Je možné ho využiť napríklad pri komunikácii s orgánmi verejnej moci, pri službách obchodného alebo živnostenského registra, pri komunikácii s finančnou správou SR, súdmi a podobne. Je možné ním teda napríklad podať daňové priznanie, previesť držbu vozidla na inú osobu, ako aj zápis do obchodného registra.
Bezpečnosť elektronického podpisovania
Na trhu je množstvo spoločností, no len málo z nich má potrebné certifikáty a nachádzajú sa v európskom dôveryhodnom zozname kvalifikovaných poskytovateľov dôveryhodných služieb. Je preto dôležité vybrať si dôveryhodnú certifikačnú autoritu, ktorá poskytuje spoľahlivé riešenia a zabezpečí bezpečnú správu vašich dát.
V súčasnosti existuje na Slovensku iba malé množstvo certifikačných autorít, ktoré spĺňajú platné požiadavky nariadenia eIDAS, získali akreditáciu od Národného bezpečnostného úradu SR a ponúkajú možnosť získať kvalifikovaný elektronický podpis. Jednou z autorít je aj spoločnosť Brain:IT. Tá zároveň ponúka aj službu Virtual Smart Card, ktorá umožňuje podpisovať kvalifikovaným elektronickým podpisom nie len s občianskym preukazom (alebo QSCD kartou) a čítačkou, ale aj bez nich. Podpisovať kvalifikovane so 100 % právnou istotou tak viete aj z mobilu. Či už na slovensko.sk alebo inde.
NFQES
Spoločnosť Brain:IT vyvinula platformu NFQES, ktorá ponúka najnovšie inovácie vo svete elektronických podpisov a komplexné riešenie pre moderné a bezpečné podpisovanie a overovanie zmlúv. NFQES poskytuje širokú škálu služieb:
- Digitálny podpis - najnižšia úroveň podpisu, ktorý nie je založený na certifikáte, ale využíva certifikát NFQES, a tým sa zabezpečuje autenticita, integrita a nepopierateľnosť podpisu. Pri digitálnom podpise alebo podpise s občianskym preukazom je možné využiť aj bezplatné predplatné NFQES a podpisovať zadarmo.
- Elektronický podpis - prvá úroveň podpisu založeného na certifikáte, ktorý identifikuje podpisujúcu fyzickú osobu - štatutár firmy, riaditeľ, primátor a ďalší.
- Elektronická pečať - rovnaký princíp ako pri elektronickom podpise, no platí pre právnické osoby - firma, organizácia, inštitúcia a iné.
- Zdokonalený elektronický podpis - druhá úroveň podpisu založeného na zdokonalenom elektronickom certifikáte, kde je rozdiel v procese overovania totožnosti fyzickej osoby pri vydávaní certifikátu a tiež úrovni overovania pri samotnom podpisovaní dokumentov.
- Zdokonalená elektronická pečať - rovnaký princíp ako pri zdokonalenom elektronickom podpise, no platí pre právnické osoby.
- Kvalifikovaný elektronický podpis - najvyššia forma zabezpečenia zachovania integrity elektronického podpisu a dôvery v totožnosť fyzickej osoby, ktorá podpis vykonala
- Kvalifikovaná elektronická pečať - to isté ako pri kvalifikovanom elektronickom podpise, no platí pre právnické osoby
- Kvalifikovaná elektronická časová pečiatka - poskytuje spoľahlivý dôkaz o čase vytvorenia, zmeny a podpisu dokumentu, čím vzniká neodcudziteľná spojitosť medzi elektronickými údajmi a časom ich vzniku.
- Kvalifikovaný certifikát pre autentifikáciu webových sídiel - certifikát zaručuje, že návštevníci webových sídiel majú istotu o pravosti a bezpečnosti stránok, s ktorými interagujú.
- Uchovávanie elektronických podpisov a pečatí - zabezpečenie dlhodobej overiteľnosti podpisov a pečatí.
- Mandátny certifikát - fyzická osoba (držiteľ mandátneho certifikátu) môže bezpečne a právne záväzne podpisovať dokumenty v mene iného subjektu.
Okrem všetkých úrovní podpisov ponúka aj kvalifikovanú archiváciu, ktorá zabezpečuje dlhodobú overiteľnosť podpisov a pečatí. Pravidelným prepodpisovaním je možné dosiahnuť, že aj po uplynutí niekoľkých rokov bude dokument s podpisom alebo pečaťou stále overiteľný a platný. Tým sa zabezpečuje právna istota a dlhodobá použiteľnosť týchto dokumentov v rôznych oblastiach, vrátane práva, financií a obchodu.
Pre koho je elektronický podpis?
Elektronický podpis je pre každého, kto si chce ušetriť čas a energiu pri zdĺhavom podpisovaní dokumentov. Tiež je to dobrá voľba pre tých, ktorí sa zaujímajú o životné prostredie. Využiť ho dokážu jednotlivci – starostovia, primátori, riaditelia, štatutári firiem a menšie, ako aj väčšie organizácie – samosprávy, firmy, banky. Ak ste unavení zo státia na úradoch a posielaní zmlúv poštou, kvalifikovaný elektronický podpis je práve pre vás.