Vývoj nového "zázračného" čipu Radoslava Daniláka a jeho slovensko-americkej firmy Tachyum sa blíži k záveru. Narastajú preto očakávania, či sa naplnia jeho odvážne slová o revolúcii vo svete čipov. Projekt, ktorému pomáha investičná skupina IPM Group a polovicu peňazí na vývoj požičala aj slovenská vláda, čaká test dôvery v podobe posledného investičného kola pred výrobou, na ktorej spustenie start-up potrebuje získať ďalšie desiatky až stovky miliónov eur. A to v období pandémie nebude jednoduché. Inovátor, ktorý má na svojom konte už 120 patentov a ďalších sto čaká na schválenie, si je však svojím novým produktom taký istý, že je optimista.

V rozhovore sa dočítate:
  • ako pokrok v umelej inteligencii ohrozuje svetovú bezpečnosť
  • prečo bude čip Prodigy v prípade úspechu revolučný
  • aký má úspech nového čipu význam pre Slovensko a Európu
  • prečo potrebuje desiatky miliónov, ale nechce amerických investorov

Hoci žijete v Kalifornii, nedávno sme sa stretli v Bratislave, pretože ste boli v paneli konferencie Globsec. Ako ide dohromady vývoj čipov s témou bezpečnosti? O čom bol váš príspevok?

Ako sa umiestňujú zbrane bližšie k ruským hraniciam a súčasne sa vyrábajú rýchlejšie rakety, rozhodnutie v súvislosti s potenciálnym bezpečnostným ohrozením musia krajiny v Európe urobiť do piatich minút. S pokračujúcim trendom skracovania vzdialeností medzi zbraňami a vývojom rakiet sa ten čas môže do piatich rokov skrátiť na dve minúty. Pre taký krátky čas na rozhodovanie hrozí, že ľudský prvok bude nahradený rozhodnutiami umelej inteligencie. Čas sa skracuje do bodu, keď by človek nebol dostatočne rýchly, aby urobil také vážne rozhodnutie, akým je reakcia napríklad na raketový útok.

Je dôležité pochopiť, čo sa deje následkom vývoja technológií, aby neprispievali k nášmu ohrozeniu. Umelá inteligencia je kľúčová pre obranu a mení dynamiku na bojisku, ale na vyššej politickej úrovni to musíme kompenzovať takými krokmi, aby sa riziko vojny nezvyšovalo. Napríklad, že cesta skracovania vzdialeností medzi zbraňami nemusí byť správna, pretože to presúva rozhodnutia niekde inde. A otázka znie, či sme ochotní presunúť rozhodnutia o našej budúcnosti a existencii mimo ľudskej sféry? Ak nie, musíme s tým niečo robiť.

S obranným priemyslom ste už so svojou predošlou firmou Skyera spolupracovali. O čo išlo?

Pre americké vládne inštitúcie, armádu a tajné služby sme dodávali miniatúrne pamäťové zariadenia. Firma bola odkúpená spoločnosťou Western Digital v roku 2014.

V čom bola tá technológia výnimočná?

Pred našou inováciou bola napríklad v špionážnych lietadlách potrebná aj tona pamäťových zariadení. To sú rozmery jednej menšej miestnosti. My sme to pri rovnakej úložnej kapacite zmenšili na veľkosť krabice od pizze. Naše zariadenia boli vyše stonásobne menšie a ľahšie. Z hľadiska nášho biznisu však obranný priemysel nie je dominantný. Vyše 90 percent nášho trhu tvorí komerčná sféra. Vládny sektor je však pre nás zaujímavý, pretože naše prvé príjmy idú od neho. Skôr prídu peniaze než prebehne celý proces adaptácie u veľkých firiem, ktorý trvá mesiace. Takže aj v Skyera boli armádne inštitúcie v Amerike medzi našimi prvými zákazníkmi.

Zároveň vám to dáva pečať dôveryhodnosti. Ľudia z amerického armádneho prostredia pozorne sledujú aj váš vývoj čipu Prodigy v Tachyume.

Áno. Tá technológia musí mať v niečom zásadný prínos. Inak by nestrácali čas a počkali by si, pokiaľ by sa nestala bežnou. Ich práca je získať výhodu, tým že identifikujú a získajú novú prínosnú technológiu skôr, ako sa stane masovo známa a využívaná.

Kombinácia niektorých vládnych a komerčných technológii má tiež veľký ekonomický prínos. Napríklad servre Amazonu alebo Facebooku sú z 24-hodinového cyklu priemerne využívané len na 40 percent, keďže ľudia prirodzene potrebujú spánok. Takéto servre sú po svete inštalované v úhrnnej hodnote vyše 300 miliárd dolárov. To znamená, že v rámci 24-hodinového cyklu nie sú využité servre v hodnote 150 miliárd dolárov.

datacentrum Facebooku
Zdroj: facebook/ Mark Zuckerberg
datacentrum Facebooku

Vládne superpočítače sú viac vyťažené, napríklad na riešenie pandémie Covid-19 a iné výskumné účely. Naša technológia umožní tieto veci spojiť. Cez deň môžu tie systémy používať na komerčné účely a namiesto toho, aby ich vypli, keď nie je dopyt, môžu ich používať pre umelú inteligenciu na akademické a vládne účely. Takže napríklad trojmiliardové datacentrum môžu namiesto 40 percent využívať na 80 percent. Ak teda svoje datacentrum napríklad Facebook prenajme vláde, môže získať miliardu dolárov ako svoj profit navyše. Všetci na tom získajú. Takže prelínanie komerčného sektoru s vládnym umožní ekonomicky zmeniť dynamiku a znížiť ceny služieb pre obe strany.

Európou očakávaný čip

Tvrdíte, že čip, ktorý vyvíjate je dôležitý pre Európu. Prečo?

Podľa istej štatistiky, Európa spotrebováva 30 percent kapacity svetového výpočtového výkonu. Na svojom území má však fyzicky iba päť percent tejto kapacity. To znamená, že zvyšok si prenajíma napríklad v USA, alebo Číne. To, že ide aj o citlivé údaje musí ísť bokom, pretože Európa jednoducho tie kapacity nemá. Teraz sa však zobudila a kvôli digitálnej suverenite s tým ide niečo urobiť.

datacentrum Facebooku
Neprehliadnite

Európe chýbajú dátové centrá, jedno by podľa vývojára čipov mohlo vzniknúť aj na Slovensku

A európske inštitúcie už v tomto spolupracujú aj s vami?

Dôležitosť technologickej suverenity Európy sa spomína už dlhšie. Trumpova administratíva totiž na Európu vyvíjala tlak, aby pre seba dosiahla výhodnejšie obchodné podmienky a jeden z tých tlakov išiel cez naznačenie, že môže byť obmedzený vývoz hi-tech z USA. Keďže EÚ je v porovnaní s USA technologicky pozadu, zľakla sa a technologická suverenita sa stala jednou z jej najväčších priorít.

My sme zhodou okolností na správnom mieste a v správnom čase, pretože jednou z podmienok na budovanie suverenity je, že použitá technológia nemôže podliehať obmedzeniam exportu zo strany USA. Naša firma je nastavená tak, že spĺňa túto podmienku, pretože má vývojové centrum okrem Ameriky aj v Európe. Po nedávnej kúpe spoločnosti ARM americkou Nvidiou sme jediná firma s vhodnou technológiou, ktorá nepodlieha týmto obmedzeniam. A niekto ten spomínaný deficit kapacít musí v najbližších štyroch, piatich rokoch zaplniť.

Vy tvrdíte, že máte nielen taký čip, ktorý je unikátny pre toto riešenie digitálnej suverenity Európy, ale že je unikátny aj vo svetovej konkurencii.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa