Technologické spoločnosti Microsoft a Qualcomm predstavili novú kategóriu počítačov s označením AI PC, ktoré sú vybavené špeciálnym čipom určeným na urýchlenie funkcií umelej inteligencie. Cieľom je oživiť trh s osobnými počítačmi, ktorý v posledných rokoch stagnuje. Spoločnosti dúfajú, že nové funkcie AI prilákajú spotrebiteľov a podniky k nákupu výkonnejších a drahších zariadení.
Zatiaľ však analytici a recenzenti pristupujú k novým notebookom so skepticizmom. Praktická užitočnosť zatiaľ nie je ich najsilnejšou stránkou, pretože okrem Microsoftu len málo výrobcov softvéru vytvára aplikácie, ktoré by využívali nové čipy optimalizované pre úlohy AI. Spoločnosti ako Adobe, Salesforce a SentinelOne zatiaľ odmietajú ponuky výrobcov počítačov na úpravu svojho softvéru tak, aby nástroje AI mohli byť použité priamo na nových AI PC.
Apple sa zameriava na dlhú životnosť hardvéru a rozvoj umelej inteligencie
Dostupné funkcie AI sú v tejto chvíli považované skôr za marketingové triky, ako napríklad funkcia, ktorá počas videohovoru simuluje očný kontakt s kamerou. Generatívne modely AI dokážu vytvárať obrázky priamo na zariadení, ale stále vyžadujú pripojenie na internet na moderovanie obsahu. Vlajková funkcia Microsoftu, ktorá by umožnila používateľovi ľahko nájsť minulú aktivitu na počítači, bola odložená z dôvodu ochrany osobných údajov.
Napriek počiatočným obmedzeniam majú AI PC potenciál zvýšiť predaj drahších počítačov. Mnohí spotrebitelia, firmy a inštitúcie nakúpili notebooky na začiatku pandémie, ale ešte ich neaktualizovali. Nové možnosti AI by ich mohli podnietiť, aby si vybrali výkonnejšie a novšie modely s inovatívnymi funkciami.
Qualcomm, ktorý dodáva nové čipy, tvrdí, že je v tejto oblasti pripravený konkurovať spoločnosti Intel. Výrobcovia počítačov, ako sú Dell a HP, dúfajú, že nové zariadenia opäť vzbudia záujem spotrebiteľov o osobné počítače. Budú však musieť zabezpečiť, aby nielen výkon, ale aj užitočnosť zodpovedala marketingovým sľubom.