Technologická organizácia bojujúca proti terorizmu vyjadrila obavy z obsahu zverejňovaného palestínskou militantnou skupinou Hamas na platforme X, ktorú vlastní Elon Musk. Členstvo X v tejto protiextrémistickej organizácii a jej pozícia v predstavenstve vzbudzujú ďalšie znepokojenie.

Globálne internetové fórum na boj proti terorizmu (GIFCT)

Globálne internetové fórum na boj proti terorizmu (GIFCT) bolo založené v roku 2017 pod tlakom americkej vlády a vlád jednotlivých európskych krajín v reakcii na rastúce zneužívanie internetu na šírenie teroristickej propagandy a náboru. Združuje popredné technologické spoločnosti vrátane Facebooku, Microsoftu, Twitteru (teraz X), YouTube (patriaceho Alphabetu) a ďalších.

Hlavným cieľom GIFCT je zabrániť teroristom a násilným extrémistom využívať digitálne platformy na šírenie ich ideológie, nábor nových členov a plánovanie útokov. To sa dosahuje prostredníctvom spolupráce, zdieľania informácií a vývoja technologických nástrojov na identifikáciu a odstraňovanie teroristického obsahu.

Členovia Globálneho internetového fóra na boj proti terorizmu (GIFCT) sa domnievajú, že členstvo a pozícia X v jej predstavenstve podkopávajú dôveryhodnosť skupiny. GIFCT zahŕňa aj ďalšie významné sociálne siete ako Facebook, Microsoft, Twitter a YouTube, ktorý patrí pod Alphabet.

Podľa agentúry Reuters s odvolaním sa na denník The Sunday Times, ktorý citoval charitatívnu organizáciu Community Security Trust bojujúcu proti extrémizmu a antisemitizmu, je v súčasnosti najjednoduchšie nájsť videá Hamasu práve na sieti X. Výskumníci CST na nej údajne našli propagandistické videá teroristických skupín Hamas, Hizballáh a Palestínsky islamský džihád v priebehu desiatich minút.

Apple končí s vyhľadávaním Google
Neprehliadnite

Apple končí s dominanciou vyhľadávania cez Google. Používateľov smeruje k AI

Vyjadrenie v správe nezávislého poradného výboru GIFCT za rok 2023 sa týkalo hlavne siete X. Poradný orgán uviedol, že je čoraz viac znepokojený významným znížením dôvery v online platformy a ich schopnosti v oblasti bezpečnosti. Vyjadril tiež znepokojenie nad vnímaným poklesom priority tejto problematiky, čo negatívne ovplyvňuje schopnosť spoločností moderovať extrémistický obsah online.

Príčin, prečo ide hlavne o sieť X je niekoľko. Správa Reuters ďalej uvádza, že Musk umožnil extrémistom vrátiť sa na platformu X, povolil komukoľvek zaplatiť za overovaciu značku a prepustil veľkú časť tímu pre moderovanie obsahu, čo je súčasťou jeho stratégie premeniť bývalý Twitter na platformu so „slobodou prejavu“. Po tom, ako sa Musk sám označil za názorového absolutistu je zrejmé, že na moderáciu obsahu nekladie veľký dôraz.

Ďalšie dôležité správy

AI smeruje ku kolapsu modelov
Neprehliadnite

Hrozí „dátagedon“. Vedci varujú, že umelá inteligencia sa zacyklí a skolabuje