So systémom modulárnych mobilov začal holandský inžinier Dave Hakkens a neskôr sa do výskumu pridala Motorola. A Google ako vtedajší majiteľ Motoroly v projekte pokračoval, aj keď oficiálne nejde o Google produkt.

Ara by sa dal zjednodušene opísať ako lego smartfón. Všetky súčasti ako displej, batéria, procesor či fotoaparát sa pripájajú na základnú kostru ako ploché kocky lega. Kontakt je prenášaný cez magnetické kontaktné konektory, takže nie je nutné nič skrutkovať či lepiť. Používateľ sa rozhodne, kedy a aký procesor potrebuje, koľko priestoru venuje batérii alebo či potrebuje 16 alebo radšej 64 GB pamäte. Prípadne či vymení kameru za modul na testovanie čistoty vody.

Prvý prototyp mal Google už na júnovej konferencii pre vývojárov I/O. Ara sa však pri prvom pokuse spustiť Android ani nepohla, pokazil sa displej. Pri druhom pokuse zas zamrzla po úvodnej obrazovke s nápisom Android.

Najnovší prototyp s kódovým označením Spiral 1 je viditeľne tenší. Čo je však hlavné, dokázal naštartovať Android a spustiť aplikáciu. Zatiaľ je pre vývojárov dostupná len časť nástrojov pre vývoj aplikácií a hlavne ich optimalizáciu. Chystá sa však už Spiral 2 s novými čipmi od Toshiby, ktorý otvorí naplno dvere k potenciálu skladacieho smartfónu.

Projekt Ara - lego smartfón od Googlu ožil

Zdroj: Google

Druhý prototyp by mal mať oficiálnu premiéru na januárovej Ara konferencii a prvé finálne kusy by sa mohli objaviť už pred koncom budúceho roka.

Projekt Ara má v prípade úspechu potenciál razantne zmeniť celý trh inteligentných telefónov. Už sa nebude kupovať mobil pre procesor či kameru, ale kamera a procesor pre mobil. 

Projekt Ara - lego smartfón od Googlu ožil

Zdroj: Google

Projekt Ara - lego smartfón od Googlu ožil

Zdroj: Google

Projekt Ara - lego smartfón od Googlu ožil

Zdroj: Google