Európske priemyselné spoločnosti ABB, Siemens, Legrand a Schneider Electric ťažia z boomu umelej inteligencie aj napriek energetickým výzvam. Rastúci dopyt po infraštruktúre pre dátové centrá im pomáha kompenzovať slabší záujem v iných oblastiach.
Príjmy z dátových centier pre šesť najväčších elektrotechnických spoločností dosiahli v minulom roku 20 miliárd eur a možno očakávať ich ďalší rast. Tieto spoločnosti poskytujú kľúčové technológie, ako sú chladiace systémy, elektrifikačná infraštruktúra a zariadenia na zmiernenie zahrievania výkonných AI čipov.
- Prečo sa AI servery prehrievajú?
- Servery pre umelú inteligenciu sú vybavené výkonnými procesormi a grafickými kartami, ktoré sa od bežných čipov líšia výrazne vyšším počtom tranzistorov umiestnených na malej ploche. Tieto tranzistory pri spracovaní komplexných výpočtov generujú veľké množstvo tepla. Prehrievanie môže negatívne ovplyvniť výkon a životnosť hardvéru, preto sú pokročilé chladiace systémy pre dátové centrá nevyhnutnosťou.
Schneider Electric získava 17 percent svojich príjmov z dátových centier a ponúka najmä chladiace technológie, ako je kvapalinové chladenie pre vysokohustotné dátové centrá. Siemens profituje z objednávok na svoju elektrifikačnú infraštruktúru a technológie spojené s chladiacimi systémami, ako sú snímače teploty a prietokomery.
Nórsky fond varuje: Šéfovia firiem nerozumejú umelej inteligencii
Napriek energetickým výzvam a poklesu nadšenia okolo AI generálny riaditeľ spoločnosti Siemens Roland Busch stále vidí potenciál pre rast vďaka rastúcemu množstvu dát a výpočtovej techniky v Európe.
Nedostatočná energetická infraštruktúra môže však výrazne spomaliť rast dátových centier. Vysoký dopyt po energii z ich strany zasa kladie nemalý tlak na existujúce elektrické siete, čo môže viesť k výpadkom, zvyšovaniu cien energií alebo obmedzeniam dodávok.
Byrokratické prekážky pri získavaní povolení na výstavbu nových dátových centier predlžujú čas potrebný na ich uvedenie do prevádzky a obmedzujú tak možnosti rýchlej expanzie. Pokiaľ sa tieto problémy nevyriešia, potenciál ziskov z rozmachu AI bude do istej miery limitovaný. Kým Európa zápasí s týmito výzvami, Spojené štáty americké reagujú na rastúci dopyt po AI masívnymi investíciami do výroby elektriny, najmä zo solárnych zdrojov.