Americká technologická firma Nvidia v nedeľu potvrdila dohodu o odkúpení britskej spoločnosti Arm, ktorá sa venuje navrhovaniu čipov, za približne 40 miliárd dolárov (33,6 miliardy eur). Tú doteraz vlastnila japonská Softbank group, ktorá ju kúpila v roku 2016.
Nvidia sa venuje najmä vývoju grafických kariet, v poslednej dobe hodnota spoločnosti prudko vzrástla vďaka modifikácii jej čipov pre využitie v oblasti umelej inteligencie a akvizícii izraelského výrobcu sieťových čipov Mellanox. V júli tak predbehla Intel a stala sa najhodnotnejším výrobcom čipov na svete.
Rýchlejší vývoj liekov či lepšie predpovede zmien klímy. Slovenský superčip sľubuje revolúciu
Trh so smartfónovými technológiami sa však spoločnosti dlho vyhýbal a práve akvizícia Armu by mohla byť vstupnou bránou do tejto oblasti. Firma sídliaca v britskom Cambridgi totiž vytvára návrhy čipov, ktoré si potom držitelia ich licencie prispôsobujú pre svoje produkty. Medzi jej zákazníkov patria Apple, Huawei, Samsung, Amazon či Qualcomm.
Podľa dohody o akvizícii Nvidia zaplatí Softbanku vlastnými akciami v hodnote 21,5 miliardy dolárov, k čomu pripojí 12 miliárd v peňažnej transakcii. Okrem toho pôjde podiel vo firme v hodnote 1,5 miliardy dolárov zamestnancom Armu. Ďalších 5 miliárd Nvidia doplatí v prípade naplnenia niekoľkých stanovených cieľov.
Presunú aktivity do Ameriky?
Povaha akvizície však vyvoláva obavy z presunu pracovných miest do Spojených štátov či možného narušenia konkurencie.
Podobná kritika sa pritom ozývala už pred štyrmi rokmi, keď Arm odkúpila Softbank group za 32 miliárd dolárov (26,9 miliardy eur). Japonský konglomerát vtedy musel sľúbiť, že sídlo firmy zostane v Británií a vzrastie počet lokálnych pracovných miest. Tento sľub bol splnený, zakladateľ Softbank si Arm pochvaľoval ako „krištáľovú guľu“ budúceho smerovania technológií. Skupina však má za sebou niekoľko zlých investícií vrátane firmy na prenájom kancelárskych priestorov WeWork, ktoré ju donútili britského návrhára čipov predať.
Výrobca čipov Nvidia kúpi Arm Holdings za 40 miliárd dolárov
Nvidia stavila na podobné sľuby, podľa jej výkonného riaditeľa Jensena Huanga bude Arm naďalej sídliť v meste Cambridge, najme viac zamestnancov a zachová si doterajší spôsob fungovania. „Biznis model Armu je skvelý,“ napísal v nedeľnom otvorenom liste svojim zamestnancom. „Zachováme model otvoreného licencovania a zákazníckej neutrality, dodávajúc produkty zákazníkom v akejkoľvek oblasti naprieč svetom.“
Okrem toho chcú v Cambridgi vybudovať špičkové centrum pre výskum umelej inteligencie, ktoré by skúmalo inovácie v oblasti zdravotníctva, robotiky či autonómnych vozidiel. Odporcovia dohody však tvrdia, že podobné sľuby sú zbytočné, pokiaľ ich britská vláda neurobí právne vymožiteľnými. Poukazujú pritom na prípady porušenia podobných záväzkov v minulosti, napríklad po prebratí Cadbury firmou Kraft.
Možný konflikt záujmov
Hermann Hauser a Tudor Brown, spoluzakladatelia Armu, však zdôraznili iné problémy. Prebratie Nvidiou, ktorá vyrába vlastné procesory, by podľa nich mohlo narušiť neutralitu firmy. Americký výrobca grafických jednotiek totiž sám patrí medzi zákazníkov Armu, keďže používa jeho návrhy pri tvorbe procesorov pre svoje systémy Tegra, ktoré sa ďalej využívajú napríklad v smartfónoch.
Vznikol by tak konflikt záujmov, keďže Arm by vlastnila firma, ktorej jeho vlastní zákazníci predstavujú konkurenciu. Okrem možného narušenia férovej konkurencie by to podľa expertov mohlo ohroziť samotný Arm, keďže mnohí jeho zákazníci by mali motiváciu začať využívať konkurenčné typy čipovej technológie, ktoré nie sú ovládané ich konkurentom. Patrí medzi ne napríklad RISC-V, otvorená inštrukčná sada na tvorbu procesorov, ktorej rast by mohol znehodnotiť Arm.
Výkonný riaditeľ Nvidie však podobné tvrdenia odmieta, zákazníci Armu sú podľa neho firmy vyrábajúce smartfónové technológie, ktorým jeho firma nikdy priamo nekonkurovala. Akvizícia by im vraj mohla pomôcť, keďže by sa k nim po rokoch dostali technológie Nvidie, ku ktorým doteraz nemali prístup.
Prekážkou môže byť obchod s Čínou
Ďalšou obavou Hausera a Browna je ohrozenie britských firiem politickými spormi medzi USA a Čínou. Washington totiž nedávno zablokoval spoluprácu amerických firiem s čínskym výrobcom smartfónov Huawei a spoluzakladatelia Armu si myslia, že by sa podobné reštrikcie mohli zopakovať. Ak by sa totiž Arm stal dcérskou spoločnosťou americkej firmy, spadal by pod regulácie Výboru pre zahraničné investície v USA (CFIUS).
„To znamená, že keď budú stovky britských firiem chcieť exportovať svoje produkty, ktoré využívajú technológiu od Armu, kamkoľvek do sveta vrátane Číny, ktorá je dôležitým trhom, rozhodnutie, či tieto exporty budú povolené, bude v rukách Bieleho domu, nie Downing Street,“ uviedol v rozhovore pre Rádio BBC Hermann Hauser.
Trump vyniesol nad Huawei rozsudok smrti. Firma môže do roka skončiť
Podľa výkonného riaditeľa Armu Simona Segarsa sa však exportná regulácia odvíja od samotného produktu a nemá nič spoločné s vlastníctvom firmy. „Väčšina našich produktov sa vyrába v Spojenom kráľovstve alebo inde mimo Spojených štátov, preto nespadajú pod exportné pravidlá Spojených štátov,“ uviedol.
Po potvrdení dohody sú teraz na ťahu britskí aj medzinárodní regulátori, ktorí podrobne preveria jej dôsledky. Majitelia niekoľkých firiem aj opozičná Labouristická strana vyzvali premiéra Borisa Johnsona, aby dohodu zastavil. Podľa informácií BBC vláda nechce obchod zablokovať, ale možno mu postaví do cesty niekoľko podmienok. Nvidia predpokladá, že transakcia sa dokončí do 18 mesiacov, pokiaľ ju schvália regulátori v Británii, Spojených štátoch, Európskej únii a Číne.