Prevádzkovateľ internetového vyhľadávača by podľa nej mal svoj postup týkajúci sa odkazov na obsah, ktorý porušuje autorské práva, zmeniť alebo by ho k tomu mala prinútiť vláda, napísal britský web The Guardian.
Napätie medzi spoločnosťou Google a hudobným priemyslom kvôli pirátstvu trvá už dlhšiu dobu. Google v roku 2012 sľúbil, že požiadavky na odstraňovanie odkazov na údajne pirátsky materiál zohľadní vo svojom vyhľadávacom algoritme. Tieto odkazy by sa tak teoreticky mali nachádzať hlbšie v zoznamoch výsledkov vyhľadávania.
Organizácia BPI tvrdí, že Google od júna 2011 ohlásila viac ako 200 miliónov odkazov na obsah, ktorý porušuje autorské práva. „Nelegálne“ výsledky vyhľadávania, ktoré Google odstraňuje, ale podľa organizácie „často nahrádzajú iné nelegálne odkazy, čo znamená, že legálne služby na prvých miestach vo výsledkoch sú aj naďalej zatlačované do úzadia stránkami, ktoré porušujú autorské práva“.
Google by mal podľa BPI podniknúť ďalšie kroky na podporu držiteľov autorských práv, napríklad zaistiť, aby sa legálne digitálne hudobné služby mohli objavovať vyššie v zozname vyhľadávania alebo automaticky vyraďovať weby, ktoré označila britská justícia za nelegálne.
Ako reakciu na článok v novinách spoločnosť Google uviedla, že svoj algoritmus upravila tak, aby sa weby s vysokým počtom žiadostí o stiahnutie objavovali na nižších pozíciách vo výsledkoch vyhľadávania.
Firma už dávnejšie uviedla, že vyraďovanie celých stránok by nebolo efektívnym riešením a mohlo by to ľahko vyústiť do cenzúry zákonných obsahov.