Taký tenký, že musí byť na stene

LG je jeden z lídrov vo vývoji displejov a dodáva ich aj ďalším iným firmám do ich smartfónov, tabletov alebo televízorov. To najlepšie si najprv vždy necháva pre seba a chváli sa tým každý rok na veľtrhu CES. Tento rok sú to OLED televízory radu W s dizajnom Picture-on-Wall. Model W7 bude dostupný s uhlopriečkou 65 a 77 palcov a jeho hrúbka na najtenšom mieste je neuveriteľných 2,57 milimetra. Znamená to dve veci.

OLED televízory sú definitívne tu

Zdroj: LG

Takáto placka nemá stojan, inštaluje sa len na stenu. Tá musí byť plochá, nezakrivená a nedá sa ani použiť klasický držiak štandardu VESA, ale len špeciálna magnetická konzola. Druhým špecifikom je, že do tak tenkého televízora sa nedá zapojiť žiaden bežný kábel. Výrobca to vyriešil tak, že od obrazovky vedie neštandardný tenký kábel do soundbaru s podporou Dolby Atmos, ktorý je súčasťou balenia. Ten zároveň slúži aj ako hub pre všetky potrebné konektory.

OLED televízory sú definitívne tu

Zdroj: LG

OLED televízory sú definitívne tu

Zdroj: LG

Vylepšená bola aj trieda Picture-on-Glass pri modeloch G7 a E9, ktorej sklenený stojan pôsobí, ako keby sa displej vznášal v priestore. Novinky podporujú HDR a sú pripravené aj na prichádzajúci štandard Advanced HDR. Podobne sa vylepšenia dočkali aj LCD 4K modely SJ9500, SJ8500 a SJ8000 s technológiou Nano cell. Tieto obrazovky sú hrubé len necelých sedem milimetrov. Konkrétne ceny a dátum príchodu na pulty predajní zatiaľ neboli špecifikované.

OLED odobrený filmármi

Panasonic na CES 2017, samozrejme, nechýba. A tiež sa okrem iného pochválil novou vlajkovou loďou medzi jeho televízormi, ktorá je zároveň výkladnou skriňou ich technológií. Tie sa postupne budú objavovať aj v ostatných modeloch. Tento rok však tým najlepším od japonskej značky bude model EZ1000, druhá generácia ich prvého OLED televízora CZ950. Nezakladá si na čo najtenšom tele alebo futuristických stojanoch, ale na čo najvernejšom obraze. Panasonic je známy tým, že ich obrazovky sa dajú označiť za referenčné a odobrujú ich profesionáli z filmových štúdií.

OLED televízory sú definitívne tu

Zdroj: Panasonic

OLED televízory sú definitívne tu

Zdroj: Panasonic

Výnimkou nie je ani EZ1000 s podporou 4K rozlíšenia, HDR a nového obrazového čipu. Zvláda takmer dvojnásobný jas oproti predchodcovi, filter Absolute Black pohlcuje okolité svetlo a obrazy a zlepšuje tak kontrast a procesor Studio Colour HCX2 dáva pozor na správanie každého jedného pixela. Nechýba ani certifikát THX. Vylepšené boli aj reproduktory Dynamic Blade vstavané do podstavca. Panasonic EZ1000 bude od júna dostupný v obchodoch s uhlopriečkou 65 palcov a exkluzívnou, ale zatiaľ nešpecifikovanou cenovkou.

Už aj Sony pozná OLED

Je iróniou, že hoci mal Sony prvý OLED televízor na svete (XEL-1) už pred ôsmimi rokmi, do masového nasadenia s touto technológiou prichádza až na tohtoročnom veľtrhu CES.

OLED televízory sú definitívne tu

Zdroj: Sony

Sony Bravia XBR-A1E bude dostupná v uhlopriečkach 55, 65 a 77 palcov a, samozrejme, so 4K rozlíšením a podporou HDR. OLED znamená minimálnu hrúbku obrazovky, takže aj Sony potrebnú elektroniku a konektory zakomponovalo do stojana.

OLED televízory sú definitívne tu

Zdroj: Sony

OLED televízory sú definitívne tu

Zdroj: Sony

Rovnako ako novinka od LG aj Bravia používa technológiu implementovania reproduktorov priamo do obrazovky. Kórejská značka tomu vraví Crystal Sound Oled, Sony zas Acoustic Surface. Aj tak je to zvláštne. Pri takmer dokonalom obraze je priam hriech nepoužiť kvalitnú externú audio sústavu, čo aj drvivá väčšina majiteľov vlajkových lodí medzi televízormi robí.

OLED televízory sú definitívne tu

Zdroj: Sony

Sony ostáva verné systému Android TV, čo bude onedlho ešte zaujímavejšia voľba. Google totiž práve potvrdil, že jeho umelú inteligenciu Google Assistant po smartfónoch Pixel a smart reproduktore na ovládanie domácnosti Home dostane práve systém Android TV. Ak práve nebudú nič zaujímavé vysielať, aspoň si s televízorom podebatujeme. Podrobnosti o dostupnosti a cene budú známe neskôr.

Samsung Q

Kórejská značka trochu prekvapujúco ako jediná spomedzi veľkých hráčov stále otáľa s masovým nasadením OLED televízorov. V portfóliu ich má už dávnejšie, ale skôr len ako ukážku možností. Ani na CES 2017 žiadne OLED televízory neukázala. Samsung zatiaľ viac verí v technológiu Quantum Dot. Teda pokročilý druh LED diód, ktoré dokážu v LCD displejoch kvalitou a presnosťou obrazu konkurovať OLEDom.

OLED televízory sú definitívne tu

Zdroj: Samsung

Aj preto je najvyšší rad Samsung televízorov označovaný ako QLED. Menšia marketingová finta, ktorá môže zmiasť zákazníkov v záplave OLED obrazoviek. Stále však ide o LCD obrazovku s technológiou Quantum Dot. Prakticky by sa tak mali označovať ako QD LCD LED TV. To by však v katalógoch nevyzeralo dobre.

OLED televízory sú definitívne tu

Zdroj: Samsung

Tak či onak, Samsung dokázal vytvoriť obraz s jasom (pri najvyššom stupni) až 2-tisíc cd/m2 a hlavne 100-percentné pokrytie farebného gamutu DCI-P3. Jednoducho povedané, „kvantové body“ robia obraz kontrastný, plynulý a s rovnakou farebnosťou za akéhokoľvek jasu.

Zároveň Samsung v modeloch Q9, Q8 a Q7 pridáva dizajnové stojany. Prvý Studio sa podobá na maliarsky držiak obrazov, druhý Gravity robí z televízora elegantný kus nábytku. Ani modely QLED nemajú presne stanovený začiatok predaja alebo ceny. 

OLED televízory sú definitívne tu

Zdroj: Samsung