Po avizovaných testoch O2 rozbehla riadnu prevádzku takzvaného národného roamingu v sieti Orangeu. Ide o režim, keď operátor poskytuje služby prostredníctvom siete konkurencie. Týka sa to technologicky staršej siete 2G, hlasových aj dátových služieb (dnes už pomalého mobilného internetu na báze EDGE).
Orange je už druhým dodávateľom O2 v tejto oblasti. V platnosti ostáva aj národný roaming so Slovak Telekomom, ktorého sieť O2 využíva od vstupu na slovenský trh pred desiatimi rokmi.
Kým vtedy šlo o to, aby O2 hneď od začiatku získalo relevantné pokrytie (kým si vybuduje vlastnú infraštruktúru), díl s Orangeom mu matematicky zvýši dostupnosť len o necelé dva percentuálne body. Konkrétne z 97,9 na 99,8 percenta populácie Slovenska.
Siete konkurencie chce O2 využívať len obmedzený čas. Podľa P. Gažíka majú oba národné roamingy, s Telekomom aj s Orangeom, skončiť na prelome rokov 2018/2019.
Sladká marketingová čerešnička
Na čo O2 potrebuje takéto kozmetické zvýšenie, zvlášť - aspoň pokiaľ ide o dáta - v technologicky staršej sieti? Nerieši si tým slabý signál v niektorých lokalitách? Percentá (či už 97,9 alebo 99,8) vyzerajú ohurujúco, treba si však uvedomiť, že ide o pokrytie obyvateľstva, ich trvalého bydliska, teda domácností. Často teda nezahŕňajú miesta, kde sa ľudia pohybujú, napríklad plochy medzi mestami a dedinami, polia, lesy či cestné komunikácie.
Riaditeľ sietí O2 Juraj Eliáš hovorí, že nový národný roaming s Orangeom nie je reakciou na problémy s vlastnou sieťou. Tvrdí, že ide o dosiahnutie čo najväčšieho komfortu pre zákazníkov a o to, aby operátor získal čas na dobudovanie vlastnej infraštruktúry. To, že trojkombináciou sietí sa dostalo O2 na najvyššie percento v 2G spomedzi všetkých štyroch slovenských mobilných operátorov, je taká marketingová čerešnička.
O2 pritom v uplynulých dvoch rokoch vo výstavbe infraštruktúry naozaj výrazne poskočilo. Najmä čo sa týka mobilnej siete 4. generácie (4G), ktorú buduje pomocou technológie LTE. Po tom, čo na jar 2015 zlyhali rokovania o zdieľaní sietí s Orangeom, pustilo sa O2 do vlastného projektu.
Dnes bublinkový operátor hlási 90,6-percentné pokrytie LTE, čo je (opäť) viac, než deklaruje Telekom (júlových 88,3%), Orange, či Štvorka. Generálny riaditeľ O2 Peter Gažík sumarizuje, že za dva roky do sietí investovali viac než 80 miliónov eur. 4G signál je podľa neho dostupný v 1 748 mestách a obciach na Slovensku.
3G nemá budúcnosť
Aby bol prehľad sietí O2 kompletný, ešte dve poznámky. Po prvé, čo je a čo bude s mobilnou 3G sieťou? Podľa predstaviteľov O2 jej pokrytie dosahuje bezmála 80 percent a už sa zvyšovať nebude. Naďalej bude fungovať, ale výhľadovo (do 3-4 rokov) sa počíta s jej vypnutím.
Podľa J. Eliáša je v 3G už teraz vidieť pokles prevádzky (na úkor 4G/LTE), ale jej vypnutie ešte nejaký čas nebude horúca záležitosť najmä pre nedostatočné rozšírenie 4G telefónov medzi zákazníkmi O2. Aktuálne podiel mobilov s podporou LTE v sieti O2 dosahuje 42 percent. SIM kariet pripravených na túto technológiu je až 75 percent, pričom prioritou O2 je dosiahnuť sto percent.
Druhá poznámka sa týka pevného bezdrôtového internetu pre domácnosti a firmy, ktorý O2 spustilo v apríli tohto roka. Využíva na to iné frekvenčné spektrum ako na mobilné služby, konkrétne 3,5 GHz a 3,7 GHz. Tieto služby sú v súčasnosti dostupné pre 300-tisíc domácností v 580 obciach.