Robotické rameno ovládané myšlienkami
Robotické rameno, ktoré sa ovláda myšlienkou, umožnilo ochrnutému mužovi Erikovi Sortovi si konečne naplno vychutnať pitie piva svojím vlastným tempom. Protéza, kontrolovaná mozgovými implantátmi, nie je žiadna novinka.
Implantáty boli najskôr umiestňované do motorickej kôry. Tieto prvé pokusy boli ešte na míle vzdialené od ideálneho stavu. Človek si musel veľmi pozorne premyslieť všetky svoje pohyby, a to viedlo k oneskoreným a trhavým reakciám mechanickej ruky.
Richard Andersen a jeho tím z Kalifornského technologického inštitútu v Pasadene dokázali tieto nedokonalosti odstrániť vložením implantátu do zadnej parietálnej kôry - do časti mozgu, ktorá neovláda priamo svaly, ale plánovanie pohybov. „Neboli sme si istí, čo sa vlastne stane, je to úplne nové územie,“ povedal R. Andersen pre New Scientist. „Zistili sme neuveriteľne špecifickú činnosť neurónov pre konkrétnu gestá,“ hovorí R. Andersen. Napríklad určité neuróny sú aktívne, keď si človek predstavuje ako si dáva svoju pravú ruku za hlavu, zatiaľ čo iné sa aktivujú pri myšlienke na priloženie ľavej ruky k perám.
„Je to úžasné, je to úžasné,“ opakuje E. Sorto pri tom, čo pije svoje pivo. Ovládanie rýchlosti a trajektórie ramena mu umožnilo potriasť rukou s ľuďmi, hrať kameň-papier-nožnice či spraviť si smoothie v mixéri. „Dúfam, že jedného dňa, budú mať ľudia s mojimi podmienkami takéto robotické rameno a získajú aspoň nejakú nezávislosť.“
Zabudnite na rýchlovarné kanvice
Používate varnú kanvicu na zohrievanie vody? V tom prípade používate príliš veľa vody a energie. Na start-upovom portáli Kickstarter čaká na podporu jednoduchý inteligentný nástroj MIITO, fungujúci na báze indukcie, ktorý zohrieva priamo vodu, mlieko či polievku v šálke či vami zvolenej nádobe. Nešetrí len energie, ale aj čas, je spratný a zároveň môže byť aj zaujímavým dizajnérskym kúskom v kuchyni. Ak ste leniví naliať si do variča vody iba potrebné množstvo tekutiny, za 90 dolárov je váš (v apríli 2016).
Vedci chcú zbaviť svet krvilačných komárov
Profesor biochémie Zhijian Jake Tú a tím jeho študentov z College of Agriculture and Life Sciences našli spôsob, ako premeniť samičie embryá komárov na mužské. Toto zistenie je veľmi podstatné, pretože práve samice cicajú krv a roznášajú vajíčka.
Vedci po celom svete skoro 70 rokov po tomto záhadnom géne pátrali, no nevedeli ho nájsť. Kým pre nás sú komáre len nepríjemnou súčasťou leta, v mnohých častiach sveta sú hlavnými roznášačmi infekcií. Spôsobia napríklad 200-tisíc prípadov žltej zimnice za rok, z toho 30-tisíc má za následok smrť.
Tím objavil gén s názvom Nix, ktorý ma mužský určujúci faktor, v druhu Aedes aegypti. Ide o komáre, ktoré sú zodpovedné za šírenie smrteľných ochorení, akou je žltá zimnica, horúčka dengue a vírus chikungunya. Po vstreknutí génu do embryí, skoro dve tretiny pôvodne samičích komárov, zmenilo svoje pohlavie, informuje The Verge.
Veterné turbíny bez vrtúľ
Španielska spoločnosť s názvom Vortex Bladeless vyrába veterné turbíny využívajúce víry, ktoré sa tvoria vtedy, keď sa vietor pohybuje okolo prekážky.
Ak postavíte ľubovoľný objekt do cesty vetra, vytvorí zvlnený vír za bariérou. Inžinierov napadlo ako by mohli tento jav využiť a vytvorili špeciálnu turbínu. Je tenká, kónického tvaru a vyrobená z uhlíkových vlákien a sklolaminátu s motorom v spodnej časti, nie v hornej ako pri tradičných turbínach. Konštrukcia zaisťuje, že vietor vír točí pozdĺž celého kužeľa.
Nový dizajn starého zariadenia má mnoho výhod: je lacnejší na výrobu ako tradičné turbíny a ceny údržby sú taktiež nižšie, pretože nemajú mechanicky pohyblivé časti (žiadne olejovanie či výmeny skrutiek nehrozia). Nové turbíny sú navyše úplne tiché a bezpečné aj pre okolo letiacich vtákov.
Robotická korytnačka
Karetu (druh korytnačky) bez spodnej čelusti našli tureckí záchranári krátko po tom, ako ju zranila loď. Zviera sa im podarilo zachrániť, no vo voľnej prírode by sa o seba postarať nevedelo. Centrum pre záchranu korytnačiek preto poprosilo o pomoc Btech, spoločnosť, ktorá vyrába protézy a implantáty pre ľudí. S pomocou 3D tlačiarne dostalo zranené zviera novú titánovú čeľusť.