Quantum, alebo Firefox v.57, má toľko zmien a vylepšení, že sa nedá ani vravieť o ďalšej generácii prehliadača. Skôr o úplne novom prehliadači.
Hlavnými piliermi sú zvýšenie rýchlosti načítavania stránok a zníženie nárokov na operačnú pamäť. Takže surfovanie aj používanie tuctov záložiek súčasne by malo byť o poznanie rýchlejšie aj na starších strojoch.
Možno si to človek ani neuvedomí, ale veľa z nás používa práve internetový prehliadač ako jeden z hlavných softvérov na prácu aj zábavu. A hoci sa rozdiely načítavania stránok medzi Firefox Quantum a konkurentmi ako Chrome, Edge alebo Opera počítajú na desatiny až stotiny sekundy, aj za jeden deň sa to môže nazbierať na pekných pár minút zbytočného pozerania na ikonu načítavania stránky alebo obrázku.
Samozrejme, záleží od konkrétnej metriky, ale vo viacerých sa Firefox Quantum dostal na prvé miesto.
Firefox Quantum menu
Využitie operačnej pamäte sa malo znížiť o 30 percent. Pri krátkom redakčnom teste na Windows 7 sa ale veľkosť načítanej stránky na poslednej verzii Chrome a Firefox Quantum zásadne nelíšili. Tiež sme zaznamenali problémy pri načítavaní e-mailov cez Google Inbox. Facebook či TREND.sk bez zaváhania. Rozdiel bol cítiť hlavne na weboch s väčším počtom náročnejších grafických prvkov, ako sú interaktívne grafy alebo videá.
Veľa zmien prišlo aj v používateľskom prostredí. To je viac čisté, až sparťanské. Napríklad adresný riadok je centrovaný a funguje zároveň ako vyhľadávací riadok. V nastaveniach sa dá vrátiť na staré rozloženie so samostatným vyhľadávacím riadkom, ale nevidíme v tom význam.
Pribudlo viac prvkov hlavného menu v pravom rohu, ktoré už funguje ako kompletný výber možností a vlastné menu má aj samotný adresný riadok. Priamo vo Firefoxe Quantum je implementovaná služba Pocket na ukladanie stránok alebo jednoduchý nástroj na robenie snímok obrazovky, aj s inteligentným výrezom konkrétneho objektu. Praktickejšie je tiež ukladanie záložiek či pridávanie často používaných prvkov priamo na ovládací panel.
Firefox Quantum domáca stránka Zdroj: Mozilla
Nechýba ani podpora tém s pohyblivými prvkami. Popravde, prehliadač vo farbách nočnej búrky síce vyzerá pekne, ale občasný blesk v rohu obrazovky začne po čase vyrušovať. Samozrejmosťou sú doplnky tretích strán, add-ony. Nechýbajú tie najobľúbenejšie na správu súkromia a hesiel, adblockery alebo pluginy na preklad textu.
Firefox má zatiaľ svetový trhový podiel okolo šiestich percent. Ale na tretieho v poradí, UC Browser, stráca len necelé dve percentá.
Firefox Quantum je dostupný pre operačné systémy Windows, Mac OS aj Linux.