Po siedmich rokoch je raketa firmy SpaceX Elona Muska na kolíznom kurze s Mesiacom. Jej úlohou bolo dopraviť do vesmíru satelit Deep Space Climate Observatory na pozorovanie atmosféry a počasia našej planéty. Po tom, ako družica dosiahla libračný bod, sa raketa stala nepotrebnou.

Libračný bod
Vo vesmírnej mechanike ide o bod, kde sa gravitačné a odstredivé sily dvoch objektov rotujúcich okolo spoločného ťažiska vyrovnávajú. To znamená, že menšie teleso, napríklad satelit, v tomto bode nadobudne stabilnú orbitu a môže okolo väčšieho, napríklad planéty, obiehať bez zmeny obežnej dráhy. V prípade rakiet možno týmto spôsobom šetriť palivo, keďže na udržiavanie stabilnej orbity využívajú tieto sily.

Falcon 9 už nemala dostatok paliva na návrat na Zem, no zároveň nemala ani dosť energie na to, aby unikla zo systému Mesiaca a Zeme. Preto od februára 2015 nadobudla chaotickú orbitu a o mesiac od vzniku tohto článku, čiže 4. marca 2022, sa má zraziť s Mesiacom v oblasti jeho rovníka rýchlosťou 9 288 km/h (2,58 km/s).

Falcon 9 do mesiaca narazí do Mesiaca

V podstate ide o prvý kus vesmírneho odpadu, ktorý neúmyselne zasiahne Mesiac. Presný bod zrážky pritom zostáva neznámy, keďže na dráhu rakety má vplyv aj slnečné žiarenie a periódy jej rotácie nie sú celkom jednoznačné.

Bill Gray, autor softvéru na sledovanie kozmických objektov zdôraznil, že tieto sily sú veľmi slabé, no do 4. marca sa naakumulujú a môžu ovplyvniť presné miesto dopadu. Podľa neho je pravdepodobné, že samotný náraz nebude možné pozorovať zo Zeme.

Napriek tomu však vesmírni nadšenci veria tomu, že náraz poskytne cenné údaje. Kolízia totiž môže odhaliť materiály pod povrchom Mesiaca, aj keď B. Gray si myslí, že „už teraz vieme, čo sa stane, keď vesmírny odpad narazí do Zeme a náraz Falcon 9 do našej prirodzenej obežnice nám asi neprinesie nič nové“.

Podobne skeptický je aj astrofyzik z Harvardovej univerzity Jonathan McDowell:

Na Twitteri potvrdil, že správa o kolízii je síce pravdivá, no podľa neho nejde o nič významné. Na výsledky zrážky a ich prípadný prínos pre vedu bude preto potrebné počkať ešte mesiac.

Ďalšie dôležité správy

slovenský nanosatelit GRBAlpha
Neprehliadnite

Slovensko úspešne vypúšťa do vesmíru nanosatelity. Družica GRBAlpha sa pýši svetovým prvenstvom