Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) finančne podporuje projekt, ktorého cieľom je zabezpečiť fungovanie internetu v prípade útokov na podmorské káble prenášajúce civilnú a vojenskú komunikáciu v európskych vodách.
Výskumníci z USA, Islandu, Švédska a Švajčiarska pracujú na vývoji systému, ktorý by v prípade sabotáže alebo prírodnej katastrofy bezproblémovo presmeroval internetovú premávku z podmorských káblov na satelitné systémy. Vedecko-bezpečnostný program NATO schválil grant vo výške 400-tisíc eur pre tento projekt v celkovej hodnote 2,5 milióna dolárov.
Americké námorníctvo využíva vodné drony s AI na detekciu nebezpečenstva
Táto iniciatíva prichádza v čase rastúcich obáv, že Rusko alebo Čína by mohli poškodiť podmorské káble v snahe narušiť komunikáciu. Útok na podmorské káble by mohol spôsobiť výpadok finančných transakcií v hodnote približne 10 biliónov dolárov denne a narušiť takmer všetku internetovú komunikáciu v rámci NATO.
Cieľom výskumného projektu je vyvinúť metódy na zisťovanie porúch na kábloch a následnú automatizáciu presmerovania dát na satelitné pripojenie alebo potenciálne k iným podmorským káblom.
Výskumníci plánujú stráviť dva roky testovaním prototypov a skúmaním súvisiacich predpisov, kým vytvoria funkčný operačný systém. Do projektu by sa mali pritom zapojiť aj komerční a vládni partneri.
Švédske námorníctvo, islandská vláda, americká satelitná spoločnosť Viasat Inc., technologická spoločnosť Sierra Space Corp. a islandská spoločnosť zaoberajúca sa kybernetickou bezpečnosťou Syndis už prejavili záujem o systém vyvíjaný v rámci tohto projektu.