NASA oficiálne vybrala spoločnosť SpaceX na vývoj kozmickej lode, ktorá v roku 2030 bezpečne stiahne z obežnej dráhy a následne zničí Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), čím ukončí éru tohto dlhoročného orbitálneho laboratória.
Zmluva medzi NASA a SpaceX na deorbitálnu misiu ISS má potenciálnu hodnotu 843 miliónov dolárov. Táto dohoda poveruje leteckú a kozmickú spoločnosť Elona Muska vývojom kozmickej lode schopnej bezpečne vyviesť 900-tisíc kilogramov vážiacu a 358 metrov vysokú konštrukciu zo stabilnej obežnej dráhy.
Bývalý šéf Googlu prešiel od vyhľadávania na webe k monitorovaniu vojenských cieľov na Ukrajine
Deorbitálne teleso bude zodpovedné za zabezpečenie, aby ISS počas návratu do atmosféry zhorela, pričom sa zameria na dopad do oceánu, aby sa minimalizovali riziká spojené s prípadnými úlomkami, ktoré by prežili návrat do atmosféry. Odborníci z odvetvia špekulujú, že teleso bude pravdepodobne variantom lode Starship spoločnosti SpaceX, vzhľadom na súčasné zameranie vývoja tejto spoločnosti.
Pred výberom spoločnosti SpaceX pre deorbitálnu misiu NASA preskúmala rôzne možnosti vyradenia ISS z prevádzky, ako predaj tretej strane, demontáž na obežnej dráhe alebo zodpovednú deorbitáciu, ktorá bola nakoniec zvolená ako najpraktickejšie riešenie.
Rozhodnutie deorbitovať ISS je v súlade so širším posunom v leteckom a kozmickom priemysle smerom ku komerčne vlastneným vesmírnym staniciam. NASA aktívne podporuje vývoj komerčných vesmírnych staníc, ako sú projekty spoločností Axiom Space a Blue Origin, s cieľom zabezpečiť trvalú prítomnosť ľudí na nízkej obežnej dráhe Zeme.