Len pred necelým dňom sa spomínanej stránke objavil text, v ktorom vyzývajú ľudí, aby si overili, či ich konto na Facebooku je chránené. Vraj Mark Zuckerberg na to vymyslel jednoduchý nástroj. Stačí okrem lajknutia statusu pridať komentár so skratkou BFF. Ak sa trojica písmen zafarbí na zeleno, účet je chránený. Ak nie, je nutné okamžite zmeniť heslo k účtu, lebo inak ho niekto môže hacknúť.
Hoax funguje aj napriek priznaniu autorov, že je to hoax
Samozrejme, ide o absolútny výmysel. Nedá sa uprieť, že vtip je to pomerne premyslený. Okrem vhodnej doby jeho zverejnenia tvorcovia tiež použili bežnú, hoci nie všeobecne známu funkciu Facebooku. Pri určitých slovách v komentároch ich systém vie rozoznať a zmení ich farbu alebo pridá krátku animáciu.
Napríklad pri gratuláciách vystrelia animované konfety a balóny, pri napísaní „cmuk“ zas srdiečka. A pri anglickej skratke Best friend forever (BFF) – ten najlepší priateľ sa text prefarbí na zeleno a objaviť sa môže animácia rúk, ktoré si ťapnú „high-five“. Animácie nemajú žiadnu spojitosť s akýmikoľvek bezpečnostnými nastaveniami.
Po približne dvoch hodinách od zverejnenia sa autori priznali, že ich status, rovnako ako všetko ostatné na ich stránke netreba brať vážne a ide o vtip. O hodinu neskôr pribudlo ďalších 5-tisíc komentárov so skratkou BFF. V čase písania tohto textu ich je už viac ako 40-tisíc.
Stránka samotná má pritom necelých 5-tisíc odberateľov, takže ide o virálne šírenie. Používatelia vidia, čo a kde komentovali ich priatelia a automaticky sa pridali.
Bezpečnosť si vraj overili desiatky tisíc používateľov
Vtip sa už objavil aj na ďalších facebookových stránkach, ktoré ho medzičasom zmazali.
V tomto prípade ide o neškodný hoax, ktorý spôsobil len to, že sa ľahšie dali identifikovať menej skúsení používatelia internetu a Facebooku. Môže však poslúžiť práve na to, že si svoju nerozvážnosť uvedomia a budú pri surfovaní na internete kritickejší.
O tom, či informácie z vášho Facebook účtu boli zdieľané s firmou Cambridge Analytica sa dá jednoducho presvedčiť. Od pondelka o tom informuje Facebook oznamom v hornej časti okna s Facebookom, prípadne v mobilnej aplikácii. Ak nie, dá sa aj manuálne ísť na túto oficiálnu stránku a po prihlásení systém informuje, či dané konto používalo aplikáciu This Is Your Digital Life, a teda bolo zapojené do aféry.
Oficiálne overenie, či boli dáta zdieľané s Cambridge Analytica