Ara vyvíja voľne dostupnú (open source) platformu pre výrobu vysoko modulárnych smartfónov. Inými slovami, hľadá spôsob, ako si ľudia s minimálnym technologickým vybavením budú môcť postaviť mobil podľa svojich individuálnych predstáv.
Podstatou myšlienky sú dva prvky, endoskelet a moduly. Endoskelet je vnútorná konštrukcia, ktorá drží moduly pohromade. Modulom môže byť procesor, displej, klávesnica, pohybový senzor – alebo niečo, čo ešte nie je vymyslené.
Aru zastrešuje výskumný tým Motorola Advanced Technology and Projects, ktorý vedie Regina Dugan, niekdajšia šéfka inštitúcie DARPA. Tá v časoch studenej vojny položila základy globálnej počítačovej siete, dnes známej ako internet.
Motorola Projekt Ara Zdroj: Motorola
Podľa Paula Eremenka z výskumného tímu Motoroly má Ara spraviť pre hardvér to, čo Android spravil pre softvér: „Vytvoriť živý otvorený ekosystém, zmenšiť prekážky pre vstup do biznisu, zrýchliť tempo inovácií a skrátiť vývojový cyklus.“
S myšlienkou modulárnej výroby mobilov sa nepohráva len Motorola. Nedávno sa objavil podobný projekt, Phonebloks. S jeho autorom, Davom Hakkensom mieni Motorola spolupracovať – pri rozvoji Ary využiť komunitu, ktorá sa okolo Phonobloksu vytvorila.
Ara sa taktiež inšpiruje nápadom start-upu Modu, ktorý v roku 2007 založil Dov Moran, vynálezca USB kľúča. Modu však pred dvoma rokmi bez väčšieho progresu skončil – a jeho patenty krátko na to prevzal Google.
Prvé výsledky – vývojársky kit – by mala Ara predstaviť v priebehu nadchádzajúcej zimnej sezóny.