Medzi technologickými miliardármi vládne jeden zvláštny trend. Mnohí z nich sa stali bohatými po tom, ako nedokončili školu a založili vlastnú firmu. Kráčať touto cestou však určite nie je recept na bohatstvo ani úspech. Pointa je skôr vo výnimočnosti daných osobností a silnom zanietení. Týmto spôsobom sa finančne zabezpečil napríklad Bill Gates, Mark Zuckerberg, Steve Jobs či Elon Musk. Každý z nich by však určite potvrdil, že nejde o to opustiť univerzitu, ale investovať do svojej vízie všetko úsilie, množstvo času a energie.
Školu nedokončil ani Sam Altman, ktorý je spoluzakladateľom spoločnosti OpenAI. Tá je považovaná za lídra v oblasti umelej inteligencie a stojí za najpopulárnejším četbotom ChatGPT. Nie každému sa však podarí vybudovať spoločnosť ako Apple či Microsoft, no napriek tomu je umelá inteligencia pre mnohých príležitosťou, ako sa dostať k peniazom. Tu je päť spôsobov, ako možno na tejto technológii zarobiť:
1. Vytváranie a predaj AI obsahu
AI nástroje ako ChatGPT alebo Midjourney umožňujú vytvárať rôzne druhy obsahu – od pútavých článkov a úchvatných obrázkov až po videá. Vôbec pri tom netreba byť expert, stačí vedieť používať AI nástroje, spravidla v platenej verzii. Firmy neustále hľadajú kvalitný obsah a šikovný obchodník im ho môže poskytnúť. Možno sa zamerať na tvorbu blogových príspevkov, popisov produktov v e-shopoch, marketingových materiálov alebo dokonca celých e-kníh.
V súčasnosti ešte nie je svet presýtený obsahom vytvoreným umelou inteligenciou. Málokto vie, ako takýto obsah vytvárať v potrebnej kvalite, a tak sú zaň mnohí ochotní platiť. Pomerne slušná šanca na úspech je napríklad v umelo vytváranom obsahu pre dospelých. Pochopiteľne, musí ísť o virtuálne postavy, nie napodobňovanie skutočných osobností, aby bola takáto činnosť legálna. AI si však hľadá svoje miesto aj v umení a miesta budúceho Leonarda „AI“ Vinciho či Wolfganga „AImadea“ Mozarta, ktorí uchvátia svet grafiky a hudby, zatiaľ nie sú obsadené.
2. Vývoj a predaj AI aplikácií
Časť programátorov sa aktuálne rekvalifikuje na oblasť umelej inteligencie v snahe vytvoriť ďalšiu veľkú AI aplikáciu. Či už ide o četbota pre zákaznícku podporu, nástroj na analýzu dát alebo niečo úplne nové, možnosti sú nekonečné. Aplikácie možno predávať priamo zákazníkom alebo ich ponúkať na platformách ako App Store či Google Play.
Četboti dokážu generovať priamo kód, takže možno vyvíjať aplikácie aj bez znalosti programovania. Celkom objektívne však treba poznamenať, že to je iba zjednodušený pohľad a na to, aby človek zbohatol vývojom softvéru, predsa len potrebuje určitú úroveň schopností. Tu však opäť nastupuje na scénu umelá inteligencia, ktorá dokáže krôčik po krôčiku vyučovať napríklad programovanie v Pythone, čo je najpoužívanejší jazyk na vývoj AI aplikácií.
3. Poskytovanie AI konzultácií a školení
Odborník na AI nemusí byť len programátor, no ak má dostatok znalostí a skúseností, môže ich premeniť na finančný zisk tým, že ich ponúkne firmám a jednotlivcom, ktorí potrebujú pomôcť s implementáciou a využívaním AI. Pomocnú ruku možno podať napríklad v oblasti výberu správnych nástrojov, nastavenia procesov či zaškolenia zamestnancov.
Skutočných odborníkov na AI zatiaľ nie je veľa a táto oblasť zažíva najväčší rozmach iba ostatných niekoľko rokov s príchodom generatívnych modelov, ktoré upútali pozornosť verejnosti. Možno nejde doslova o dieru na trhu a kurzy či poradenstvo v tejto sfére už robia mnohí, ale aktuálne sa šikovný školiteľ zameraný na umelú inteligenciu vo svete určite nestratí.
Intel sa snaží oživiť niekdajšiu slávu. Prichádzajú škrty a predaj aktív
4. Investovanie do AI startupov
Investori, ktorí stavili na akcie Apple alebo Google v ich začiatkoch, sú dnes nesmierne bohatí. Možno iba stačí sledovať trh, čítať technologické články a odhaliť tak budúcu veľkú hviezdu na poli AI, ktorej akcie sa vyšplhajú v priebehu krátkej doby o stovky či tisícky percent.
Samozrejme, investície vždy nesú riziko, ale potenciálne výnosy môžu byť obrovské. AI je tzv. buzzword, každý sa do tejto oblasti ponáhľa, a preto je dôležité dôkladne si preštudovať jednotlivé startupy a ich potenciál pred rozhodnutím investovať. Nové firmy totiž rastú ako huby po daždi a nie všetky majú pred sebou šancu na ružovú budúcnosť ako Altmanova OpenAI či Muskova xAI. A potom je tu ešte odlišný prístup – neinvestovať do AI, ale pomocou AI. Existujú algoritmy na technickú analýzu finančných trhov, ktoré síce nezaručia úspech, ale môžu zlepšiť investičnú bilanciu.
5. Využitie AI na zlepšenie vlastného podnikania
AI nie je len o vytváraní nových vecí, ale aj o zlepšovaní tých existujúcich. Pomocou umelej inteligencie možno automatizovať úlohy, analyzovať dáta alebo zlepšiť marketingové kampane a sledovať, ako podnikanie rastie. Napríklad možno využiť AI na personalizáciu obsahu pre zákazníkov, optimalizáciu cien alebo prediktívnu údržbu zariadení.
Mnohí majitelia začínajúcich webov môžu prekročiť hranicu úspechu vďaka bežne prístupným četbotom ako je ChatGPT, Claude, Copilot či Gemini. Tieto nástroje totiž často dokážu poradiť s detailmi, ako je optimalizácia pre vyhľadávače, grafické rozvrhnutie stránky, optimalizácia rýchlosti načítania, naplnenie e-shopu obsahom a ďalšie aspekty. Rovnakým spôsobom možno s četbotom preberať v podstate akýkoľvek druh podnikania a zlepšiť si tak šancu na tučnú peňaženku.
Bonus: Napokon je tu ešte jeden spôsob, ako zarobiť pomocou AI: Spýtať sa AI, ako zarobiť pomocou AI. Možno to znie úsmevne, no četboti vedia dať najavo veľkú kreativitu a s troškou vlastných predstáv dokážu tiež dobre rozvinúť nápad, ktorý sa im správne podá. Od konceptu, cez realizáciu až po rady, ako ho prefinancovať a spropagovať.