Virtuálna realita (VR) a rozšírená realita (AR) bola v začiatkoch populárna najmä v hernom priemysle. Technológia sa však stáva čoraz dostupnejším nástrojom pre rôzne odvetvia najmä vďaka skokovým inováciám v IT. Stále ide o technológiu, ktorá je ešte relatívne v plienkach, no odhaduje sa, že do roku 2027 prekročí AR a VR 100 miliónov používateľov na celom svete, informuje Statista.
Dve odlišné cesty
Nikto si zatiaľ nedokáže predstaviť, čo táto technológia dokáže pri jej plnom potenciáli. Je však isté, že spoločnosti, ktoré implementujú VR a AR do svojho biznisu, môžu mať v budúcnosti veľkú konkurenčnú výhodu.
Spoločnosť YouVisit v rámci prieskumu Brand Power Index zistila, že 75 percent podnikov sa snaží inovovať prostredie pre zákazníkov či zamestnancov prostredníctvom virtuálnej alebo rozšírenej reality. Prieskum spoločnosti GridRaster zasa zistil, že až 91 percent firiem už používa alebo uvažuje nad používaním VR alebo AR technológie.
Aj keď pojmy virtuálna a rozšírená realita sa pomerne často zlievajú, ide o dve odlišné cesty – ako z pohľadu používateľského zážitku, tak aj z pohľadu ich praktického využitia. Rozšírená realita obohacuje reálny svet o digitálne informácie – využíva sa teda v skladovom hospodárstve a logistike, pri údržbe strojov a zariadení, pri navigovaní a orientácii, v architektúre, na výstavách či v umení.
Na druhej strane virtuálna realita vytvára kompletne nové prostredie, čiže niečo, čo vôbec neexistuje a ľudí do tohto sveta vťahuje pomocou „pozitívneho klamania“ zmyslov. Typické využitie sú rôzne výcvikové simulátory, prehliadky projektov a stavieb, testovanie dispozícií bytov alebo výrobných hál, dizajn výrobkov a zariadení, eliminácia kolíznych stavov vo výrobe alebo logistike.
„Výhody rozšírenej reality si možno veľmi jednoducho predstaviť ako kontrolky na prístrojovej doske moderného automobilu. Zrazu vidíme informácie, ktoré nám naše zmysly nedokázali sprostredkovať. Virtuálna realita zase umožňuje vstúpiť do simulovaného digitálneho prostredia a interagovať s ním. Môže byť využitá na vytvorenie extrémne realistických bežných prostredí, alebo aj situácií, ktoré v reálnom živote nastávajú len zriedka,“ vysvetľuje Peter Bakonyi, Software analyst v spoločnosti Aliter Technologies.
Nezanedbateľné ekonomické aspekty
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?