Sociálne siete využíva celosvetovo 4,8 miliardy ľudí, čo predstavuje takmer 60 percent svetovej populácie a 92,7 percenta všetkých internetových používateľov. Ich počet neustále rastie vrátane podvodníkov a ich podvodov, ktoré sú z roka na rok sofistikovanejšie.
Jednoduchý podvod
Podvodníci si na sociálnych sieťach vytvárajú falošné profily s úmyslom rozposielania podvodných správ. Na tieto účely často zneužívajú predajné inzeráty. Ľudia sú totiž dôverčiví a svoje tiež robí aj vidina peňazí.
„Podvodníci tiež často napríklad predstierajú, že sú zo štátnej správy, investičnej spoločnosti alebo sú obchodníci, zamestnávatelia či dokonca priatelia, členovia rodiny alebo majú záujem o romantický vzťah,“ hovorí Andrej Aleksiev, odborník na kybernetickú bezpečnosť.
Prostredníctvom sociálnych sietí Facebook a WhatsApp kontaktujú svoju potenciálnu obeť s tým, že majú záujem o kúpu daného tovaru, pričom zaplatia ešte skôr, ako im tovar predajca pošle. Peniaze vopred sú totiž veľkým lákadlom. Podvodníci pre tieto účely často zneužívajú meno Slovenskej pošty alebo komerčných prepravných spoločností.
Predajcovi podvodníci napíšu, že po tovar pošlú kuriéra, za ktorého aj zaplatia. Ak predajca súhlasí, pošlú mu link na stránku, kde je potrebné vyplniť osobné údaje, vrátane citlivých dát o platobnej karte. Svojej obeti argumentujú, že bez týchto krokov nie je možné kuriéra pre tovar poslať. Týmto spôsobom však podvodníci dokážu získať informácie o platobnej karte a veľmi ľahko prísť k finančným prostriedkom z bankového účtu poškodeného.
Dôležitá je prevencia
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?