Japonsko sa rýchlo stáva lídrom v oblasti umelej inteligencie, tvrdí prezidentka spoločnosti Microsoft Japan Miki Tsusaka. Podľa nej krajina patrí medzi tie, ktoré najrýchlejšie prijali nové nástroje umelej inteligencie a má potenciál ďalej urýchliť svoju ekonomiku a technologický sektor.

Digitalizácia v Japonsku nabrala na obrátkach počas pandémie, keď sa firmy museli prispôsobiť práci z domu. Tsusaka verí, že krajina úspešne dobehla zameškané a stala sa lídrom v tejto oblasti. „Japonci dobehli ostatné krajiny a myslím si, že v tomto bode sa bude vývoj naďalej zrýchľovať, pretože technológia umelej inteligencie umožňuje veci, ktoré sme doteraz nedokázali,“ povedala Tsusaka v rozhovore.

Nemáme dostatok ľudí, naša populácia starne, a napriek tomu má generatívna umelá inteligencia silu urýchliť rast.

Miki Tsusaka, prezidentka spoločnosti Microsoft Japan

Microsoft v Japonsku sa zameriava na štyri kľúčové oblasti, pričom jednou z nich je aj zvyšovanie kvalifikácie žien v IT sektore. Spoločnosť plánuje v najbližších dvoch rokoch investovať 2,9 miliardy dolárov do rozšírenia svojich dátových centier pre AI v krajine.

Zákon o umelej inteligencii
Neprehliadnite

Zákon o umelej inteligencii bol v EÚ prijatý. Vyvoláva rozpaky

Tsusaka označila kybernetickú bezpečnosť za ďalšiu kľúčovú prioritu, pretože bezpečnosť je pre používanie umelej inteligencie nevyhnutná. Microsoft úzko spolupracuje s japonskou vládou – na národnej aj miestnej úrovni – a s podnikmi, aby zabezpečil zodpovedné a bezpečné nasadenie technológie.

Riaditeľka vníma umelú inteligenciu ako nevyhnutnú a revolučnú súčasť technologického pokroku. „Všetci sme žasli, keď prišiel internet. Mobilné telefóny sú teraz súčasťou našich životov. Ale generatívna umelá inteligencia podľa mňa prináša technologickú revolúciu, ktorá prekonáva všetky predchádzajúce.“

Ďalšie dôležité správy

Aj Mark Zuckerberg je na zozname hostí.
Neprehliadnite

Meta chce učiť svoju AI na osobných údajoch z Facebooku a Instagramu. Plán musí odložiť