Na výročnej konferencii Microsoftu venovanej výskumu a vývoju to oznámil Terry Myerson, ktorý má v Microsofte na starosti operačné systémy.

Pre firmu to podľa agentúry Reuters znamená radikálnu zmenu v doterajšej stratégii. Microsoft, ktorý je najväčším svetovým výrobcom softvéru, vďaka svojim výrobkom stále ovláda trh s osobnými počítačmi. Na trhu s počítačovými tabletmi a smartfónmi sa mu ale toľko nedarí, z časti aj kvôli nedostatku aplikácií.

Firma sa tým ocitla v začarovanom kruhu. Vývojári totiž nemajú príliš záujem vytvárať aplikácie pre telefóny s operačným systémom Windows, ktoré používa oveľa menej ľudí, a len málo užívateľov má záujem o telefóny, pre ktoré je menej aplikácií ako pre telefóny na báze Androidu alebo iOS od amerického Applu, poznamenala Reuters.

Sprístupnenie aplikácií na báze Androidu na vlastných telefónoch a tabletoch tak vraj pre Microsoft môže byť cesta, ako sa z tejto pasce dostať. Stratégia však so sebou podľa Reuters nesie riziko, že telefóny Windows budú menej atraktívne, ak sa na ne bude pozerať ako na obyčajných konkurentov prístrojov s Androidom.

Microsoft, ktorý vlani kúpil divíziu mobilných telefónov od fínskej spoločnosti Nokia, má podľa spoločnosti Strategy Analytics na svetovom trhu s inteligentnými mobilnými telefónmi len trojpercentný podiel. Telefóny s operačným systémom Android ovládajú 81 percent trhu a prístroje s operačným systémom od Applu 15 percent.

Microsoft by mal tento rok v lete predstaviť nový operačný systém Windows 10 pre osobné počítače, tablety aj mobilné telefóny.

Firma spolu so systémom Windows 10 plánuje ponúknuť aj webový prehliadač. Volať sa bude Edge a podľa Microsoftu bude rýchlejší a schopnejší než Internet Explorer, ktorý bol prvýkrát spustený pred takmer 20 rokmi.