Fakt, že americká vládna vesmírna agentúra chce podniknúť niekoľko zásadných krokov na našej obežnici, je známy už dávnejšie. Projekt Artemis má byť bránou k vybudovaniu vesmírnej stanice na obežnej dráhe Mesiaca a základne na jeho povrchu.
Ľudská noha nevkročila na Mesiac od roku 1972. To sa má zmeniť v roku 2025, keďže na jeho južný pól majú vstúpiť americkí astronauti. Pôjde o vybudovanie základne, ktorá dlhodobo poslúži ľudským a robotickým prieskumníkom povrchu tohto vesmírneho telesa.
Mesiac má poslúžiť ako akýsi odrazový mostík do vesmíru a podobne ako NASA ho zrejme využijú aj ďalšie organizácie a firmy. Americká agentúra plánuje pohyb po povrchu prostredníctvom lunárneho vozidla, obývateľná mobilná platforma má umožniť astronautom misie trvajúce do 45 dní a vybudovaná základňa má poskytnúť prístrešie štvorčlennej posádke.
Mesiac je plný vzácnych zdrojov
Naša prirodzená družica ukrýva stovky miliárd dolárov v podobe prírodných zdrojov. Geologické prieskumy ukázali, že najzaujímavejšie sú vzácne kovy, hélium-3 a voda vo forme ľadu.
Pätnásť rôznych lantanoidov, ale aj skandium a ytrium môžu poslúžiť na produkciu elektroniky. Drvivá väčšina vzácnych kovov sa ťaží hlavne v Číne (90 percent svetovej produkcie) a tá predikuje, že sa jej minú prirodzené zásoby do 15 až 20 rokov.
E. Musk chce v roku 2023 predávať Teslu za 22-tisíc eur. Prečo sú elektrické autá také drahé?
Voda je okrem podpory prežitia ľudí priamo na povrchu Mesiaca využiteľná aj ako základ pre raketové palivo na vesmírne lety. Je teda veľmi pravdepodobné, že sa naša obežnica stane nielen miestom prevŕtaným ťažiarskymi systémami, ale aj raketovou základňou mimo Zeme a blízkou bránou do ďalekého vesmíru.
Na mesačné bohatstvo si brúsia zuby mnohí
Firma SpaceX, ktorú založil momentálne najbohatší človek planéty Elon Musk, sa chce tiež dostať na Mesiac, a to čo najskôr. NASA si v roku 2021 vybrala pre spoluprácu na projekte Artemis práve túto spoločnosť. O zákazku v hodnote 2,9 miliardy dolárov sa uchádzal aj Jeff Bezos so svojou firmou Blue Origin.
NASA si však zvolila SpaceX a nič na tom nezmenila ani žaloba, ktorú na ňu Blue Origin podala pre podozrenie zo zaujatosti. Súd nedávno rozhodol, že všetko prebehlo regulérne, a tak sa môže pokračovať v plánovaní. Žaloba v kombinácii s pandémiou však priniesli odklad. Pôvodne mali astronauti na Mesiaci pristáť už v roku 2024, v čase vzniku tohto článku NASA oznámila odklad na rok 2025.
TRENDy apky: Sedem najlepších nástrojov na bezplatnú úpravu fotiek a obrázkov
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?