NASA si vybrala firmu Lockheed Martin Space na stavbu MAV – Mars Ascent Vehicle. Má ísť o malú a ľahkú raketu, ktorá z červenej planéty prinesie skaly, sediment aj vzorky atmosféry. Tento krok priviedol americkú vesmírnu agentúru bližšie k bezpečnému spôsobu, ako dostať vzorky z Marsu na Zem v rámci programu Mars Sample Return.
Podľa Billa Nelsona z NASA ide o prelomovú robotickú misiu na vyzdvihnutie vzoriek z inej planéty. Zdôraznil, že táto misia má prispieť aj k tomu, aby na Mars neskôr letela ľudská posádka. Vzorky budú po prílete na Zem použité na podrobný vedecký výskum.
Sample Retrieval Lander (SRL) bude zariadenie, ktoré má byť dôležitou súčasťou misie a ktoré má dopraviť MAV na povrch Marsu. Pristátie sa odohrá v blízkosti krátera Jezero (pomenovaného po srbskej obci Jezero), kde Perserverance vykonáva svoju prieskumnú činnosť. Po tom, ako bude kontajner so vzorkami zabezpečený, SRL poslúži ako odpaľovacia plocha pre MAV.
Raketa bude spolupracovať s ďalšími systémami
Na orbite Marsu si „zásielku“ prevezme loď Európskej vesmírnej agentúry a tá by mala vzorky dopraviť na Zem približne okolo roku 2035. Ambicióznosť projektu tkvie v úmysle nielen na Marse pristáť, ale z neho priviesť vzorky. Projekt sa už v súčasnosti dostal na koniec konceptuálnej fázy, no MAV bude čeliť komplexným výzvam v oblasti vývoja.
Raketa musí byť dostatočne robustná, aby vydržala nehostinné prostredie Marsu, no dostatočne flexibilná, aby dokázala spolupracovať s niekoľkými ďalšími vesmírnymi zariadeniami. Mala by byť tiež dosť malá na to, aby sa zmestila do priestoru SRL. Tento systém má odštartovať z Kennedyho vesmírneho centra v roku 2026.
Firma Lockheed Martin Space musí otestovať niekoľko kusov MAV a jej kontrakt zahŕňa dizajn, vývoj, testovanie aj vyhodnotenie tohto integrovaného systému. Má tiež na starosti dizajn a vývoj vybavenia, ktoré bude pomáhať MAV na povrchu.
Celý systém MAVIS (Mars Ascent Vehicle Integrated System) má vzniknúť za cenu 194 miliónov dolárov. Vývoj sa začne už 25. februára a potrvá šesť rokov.