Kvalita internetového pripojenia na Slovensku v porovnaní so zahraničím rastie. Aspoň podľa výročnej správy, ktorú po tretíkrát vydala spoločnosť Cisco Systems v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Zo 72 analyzovaných krajín je Slovensko čo do kvality broadbandu na tridsiate - oproti vlaňajšku si polepšilo o tri priečky.
O pozíciu v rebríčku Cisca sa Slovensko delí s Poľskom. Susedné Česko je v ňom o jedno miesto vyššie. Svetovým lídrom je Južná Kórea, nasledovaná Hongkongom a Japonskom. Celosvetovo sa kvalita broadbandu medziročne zlepšila o 24 percent.
Za kvalitné internetové pripojenie sa v správe považuje také, ktoré zvláda súčasné požiadavky používateľov: sociálne siete, streamovanie videa v nízkom rozlíšení či zdieľanie malých súborov. Konkrétne ide o rýchlosť 3,75 Mbit/s pre sťahovanie dát a jeden megabit pre ich odosielanie. Podľa prieskumu sa za posledné tri roky v globále zvýšila rýchlosť pripojenia takmer o polovicu. Z 3,27 Mbit/s na 5,92 Mbit/s.
Ďalším stupňom je internet kvalitatívne pripravený na takzvané služby zajtrajška: videokonferencie, streamovanie videa vo vysokom rozlíšení a zdieľanie veľkých súborov. To si má v priemere vyžadovať 11,25 Mbit/s na downloade a päť megabitov na uploade.
Požiadavky pre služby dneška spĺňa 19 krajín, vrátane Slovenska. Na služby zajtraška je už teraz pripravených 14 krajín, pred dvoma rokmi to bolo len Japonsko.
V správe sa hodnotila aj kvalita pripojenie v konkrétnych mestách. V tomto rankingu dopadlo Slovensko ešte lepšie. Z 239 svetových miest sa Bratislava umiestnila na 23. mieste a Košice dokonca na trinástom mieste.
Podľa generálneho riaditeľa Cisco Slovensko Marcela Rebroša ale správa potvrdila aj to, že napriek výbornému umiesteniu slovenských miest stále existujú priepastné regionálne rozdiely v kvalite a penetrácii širokopásmového internetu.
V penetrácii internetu vedie Južná Kórea so stopercentným pokrytím domácností, Slovensko malo podľa správy koncom vlaňajška 42-percentné pokrytie.
Foto na titulke - Photodisc, v článku - Cisco