Hoci je nedávne rozhodnutie amerického súdu o nelegálnom monopole Google významným víťazstvom pre regulátorov, skutočným rizikom pre túto spoločnosť sú práve technológie umelej inteligencie, ktoré menia spôsob, akým ľudia vyhľadávajú informácie.
Google si dlhé roky udržiava približne 90-percentný podiel na globálnom trhu vyhľadávania, čo firme prinášalo ročné príjmy vo výške zhruba 175 miliárd dolárov. Dokonca aj spoločnosť Apple, ktorá sa zvyčajne spolieha na vlastné softvérové a hardvérové riešenia, umožňovala Google byť predvoleným vyhľadávačom na jej zariadeniach za vysoké poplatky. Tieto časy sa však končia. Firma Apple totiž oznámila smerovanie od klasického vyhľadávania k umelej inteligencii a partnerstvo s OpenAI, aby integrovala ChatGPT do svojich budúcich zariadení, no zároveň naznačila možnosť ďalšej spolupráce s Googlom.
Spoločnosť OpenAI, s podporou Microsoftu, nedávno predstavila vyhľadávač SearchGPT poháňaný AI, ktorý má prístup k informáciám z internetu v reálnom čase. Podľa odborníkov sa technológie umelej inteligencie vyvíjajú oveľa rýchlejšie, než regulátori stíhajú reagovať. Nový alebo už známy model AI, ktorý príde s tým správnym typom vyhľadávania, môže prísť na scénu kedykoľvek.
Apple končí s dominanciou vyhľadávania cez Google. Používateľov smeruje k AI
Aj keď má najpopulárnejší vyhľadávací gigant potenciál stať sa lídrom v oblasti AI vďaka svojim rozsiahlym jazykovým modelom ako je Gemini a ich integrácii do vyhľadávača, jeho súčasné aktivity pôsobia nesúrodo v porovnaní s intenzívnym nástupom OpenAI, ktorý priťahuje mladších a menej konzervatívnych používateľov. Spoločnosť Google bola viditeľne prekvapená enormným záujmom o generatívnu AI a svoj prvý spotrebiteľský produkt v tejto oblasti uviedla na trh až po tom, čo sa ChatGPT stal najrýchlejšie rastúcou spotrebiteľskou aplikáciou začiatkom roka 2023. Ak jej nemá ujsť dôležitý vlak, bude musieť rýchlo konať.
Regulačný dohľad a nástup AI vyhľadávania sú prepojené. Regulátori sa snažia zabezpečiť, aby spoločnosť Google nevyužila svoju súčasnú dominanciu v čase, keď sa trh dynamicky mení. Hoci antimonopolné rozhodnutie nemusí mať na Google okamžitý veľký vplyv, môže otvoriť trh vyhľadávania pre nových hráčov.
Úplné ukončenie dominancie Google však bude nesmierne náročné a aktuálne nie je jasné, či sa firme nepodarí udržať si pozíciu vďaka nástrojom založeným na jej modeloch Gemini. Aktuálne sa už táto AI viditeľne etabluje v smartfónoch so systémom Android a smeruje k nahradeniu digitálneho Asistenta Google, ktorý je založený na technológii spred obdobia boomu generatívnej AI. Gigant teda nevstupuje do boja o pomyselný trón svetového kráľa vyhľadávania neozbrojený a ak bude dostatočne rýchlo reagovať, šancu na víťazstvo by mal mať. Tvár vyhľadávania sa však pravdepodobne čoskoro zmení tak či onak.