Priemerný výnos z jednej búdky bol pritom dve eurá mesačne, čo ani zďaleka nestačilo pokrývať náklady na ich prevádzku a údržbu, hlavne keď sa často stávali objektom vandalizmu. Za posledné tri roky tak klesol počet telefónnych automatov z viac ako 3 100 na približne dvesto.
V niektorých slovenských mestách tak už telefónne búdky ani nenájdete. Zatiaľ čo z našich ulíc telefónne búdky pomaly miznú, v niektorých svetových metropolách pre ne našli inovatívne využitie.
Nabíjačka na telefón
Bezplatné nabíjanie mobilných telefónov je jednou z najnovších snáh nájsť búdkam nový život. V Londýne za týmto nápadom stojí spoločnosť Solarbox, ktorá svoj prvý kiosk uviedla do prevádzky v októbri minulého roka, píše portál CityLab.
Ako už napovedá aj názov spoločnosti, Solarbox čerpá energiu vďaka solárnym panelom. Ostatné náklady na prevádzku sú pokrývané z reklamy, ktorá sa návštevníkom zobrazuje na monitore, zatiaľ čo si nabíjajú svoj mobil. Svoje spoty v búdke odvysielali spoločnosti ako Uber alebo Tinder.
Solarbox exteriér Zdroj: Solarbox
Solarbox interiér Zdroj: Solarbox
Inovatívny New York
V New Yorku našli nepoužívaným telefónnym búdkam viacero nových využití. Ešte v roku 2012 začalo mesto testovať systém verejných wi-fi spotov. Hlavným dôvodom k tomuto kroku bola snaha znížiť zaťaženie sietí operátorov, ktorí v husto osídlených oblastiach nezvládali nápor dátových prenosov.
Inteligentné obrazovky Zdroj: SITA/AP
V tom istom roku prerobila spoločnosť LG niekoľko desiatok telefónnych búdok na inteligentné obrazovky, ktoré poskytujú informácie o dopravných spojoch, lokálnych službách, aktuálnych udalostiach či turistických atrakciách v okolí. Dostupné sú vo viacerých jazykoch a sú špeciálne prispôsobené aj pre využívanie imobilnými ľuďmi.
Niektoré telefónne búdky v meste sa navyše stali knižnicami. Umelec John Locke vymyslel drevenú kostru, ktorá sa jednoducho do búdky primontuje okolo telefónneho automatu a na poličkách vzniká priestor pre knihy. Podľa slov autora v súčasnosti málo ľudí číta a dúfa, že okoloidúci požičanú literatúru vrátia, prípadne doplnia inými dielami. Prax ukázala, že sú poličky väčšinu času prázdne.
Telefónna búdka ako knižnica Zdroj: John Locke
Telefónna búdka ako knižnica 2 Zdroj: John Locke
Akvárium
Telefónne búdky môžu slúžiť aj ako talizman a druh umenia. Takýto prístup praktizuje japonský umelec Kingyobu, ktorý sa v meste Osaka rozhodol búdky premeniť na veľké akváriá, v ktorých plávajú desiatky zlatých rybičiek. Tie podľa Japoncov prinášajú šťastie a okoloidúci si ho tak vďaka malým tvorom dopĺňajú.
Telefónna búdka ako akvárium Zdroj: Architizer
Telefónna búdka ako akvárium Zdroj: Architizer