Fugaku Next má dosiahnuť doposiaľ nevídaný výkon, čo znamená spracovanie jedného sextiliónu výpočtov za sekundu, teda tisícnásobok výkonu najmodernejších súčasných strojov. Tento ambiciózny projekt má posunúť hranice výpočtovej sily na úplne novú úroveň. Odborníci však upozorňujú, že takýto extrémny výkon bude spojený s obrovskou spotrebou energie, ktorá by sa dala prirovnať k výkonu 21 jadrových elektrární.

Superpočítač bude optimalizovaný na výpočty v oblasti umelej inteligencie a Japonsko očakáva, že tento technologický skvost bude dokončený do roku 2030. Predchodca stroja, superpočítač Fugaku, bol kedysi najvýkonnejším superpočítačom sveta, a krajina dúfa, že s novým modelom opäť získa prvenstvo.

Nový typ reaktora pre jadrovú fúziu nesie názov stelarátor.
Neprehliadnite

Nemci testujú stelarátor, nový typ reaktora pre jadrovú fúziu

Rozhodnutie postaviť takýto supervýkonný počítač bolo motivované cieľom držať krok s vývojom vedeckého výskumu využívajúceho umelú inteligenciu, ako uviedol japonský spravodajský web Nikkei. Fugaku Next budú opäť stavať spoločnosti RIKEN a Fujitsu, ktoré sa podieľali aj na výstavbe jeho predchodcu.

Japonská vláda plánuje investovať do vývoja superpočítača viac ako 761 miliónov dolárov. Ministerstvo školstva, kultúry, športu, vedy a techniky vyčlenilo na prvý rok projektu približne 29 miliónov dolárov, pričom celková investícia by mohla dosiahnuť až spomínaných 761 miliónov dolárov.

Jednou z hlavných výziev bude zabezpečenie efektívnej prevádzky superpočítača. Odborníci už v roku 2023 predpovedali, že superpočítač triedy zeta, postavený s použitím súčasných technológií, by si vyžiadal enormné množstvo elektrickej energie. Je možné, že tamojšia vláda bude musieť investovať do nových energetických zdrojov alebo bude potrebné výrazne zlepšiť energetickú efektivitu samotného superpočítača. Možno napokon dôjde ku kombinovaniu rôznych zdrojov energie, vrátane obnoviteľných, aby sa minimalizoval environmentálny vplyv projektu.

Superpočítače triedy zeta
  • Výkon: 1 zetaFLOPS = 1 sextilión (1 000 000 000 000 000 000 000) operácií s pohyblivou rádovou čiarkou za sekundu
  • Porovnanie: 1000-krát vyššia rýchlosť ako súčasné najvýkonnejšie superpočítače (trieda exaFLOPS)
  • Využitie: Komplexné vedecké simulácie, výskum umelej inteligencie, kvantové výpočty
  • Výzvy: Energetická náročnosť, gigantická odhadovaná spotreba
  • Prvý zástupca: Japonský superpočítač Fugaku Next (plánované dokončenie v roku 2030)

Ďalšie dôležité správy

Huawei Mate XT. Prvý na dvakrát skladateľný smartfón na svete.
Neprehliadnite

Huawei odpovedá na iPhone 16. Displej ohybného Mate XT zložíte na dvakrát