Globálne investície do poisťovacích technológií (insurtech) v druhom štvrťroku 2024 medzikvartálne vzrástli o 40 percent a dosiahli 1,27 miliardy dolárov. Hlavným ťahúňom tohto rastu bolo financovanie spoločností, ktoré využívajú umelú inteligenciu na inováciu produktov a služieb.

Firmy v poisťovníctve vkladajú do AI veľké nádeje. Táto technológia im pomáha automatizovať úlohy, ako je napríklad spracovanie žiadostí o poistné plnenie, a znižovať náklady. Umelá inteligencia sa osvedčila aj pri oceňovaní a posudzovaní rizika poistenia. Napriek tomu úplné nahradenie ľudského faktora umelou inteligenciou nepôsobí ako správny krok. V oblasti insurtech to preto vyzerá, že sa pracovníci aktuálne nemusia veľmi obávať o svoje miesta.

Zuckerberg vs právo
Neprehliadnite

Meta zaplatí 1,4 miliardy dolárov pokuty za skenovanie tvárí bez súhlasu

Využitie umelej inteligencie v poisťovníctve však prináša aj výzvy. Jednou z nich je riziko tzv. deepfakes, teda falošných videí a obrázkov, ktoré môžu byť použité na podvodné účely pri uplatňovaní poistných nárokov. Ďalším rizikom je možné nechcené vylúčenie potenciálnych zákazníkov pri ich posudzovaní pomocou AI alebo pri individuálnom naceňovaní poistenia.

Čo je Deepfake?

Ide o metódu vytvárania falošných videí pomocou generatívnych nástrojov umelej inteligencie, záberov človeka či rôznych nahrávok. Pomocou nej je možné vytvárať autentické výrazy tváre, pohyby či napodobňovať hlas reálnych ľudí. Vďaka tomu sú tieto videá takmer dokonalé, a aj preto dokážu veľmi efektívne manipulovať s veľkou skupinou ľudí.

Takéto videá sa často využívajú na poškodenie reputácie známych ľudí. Väčšinou politikov. Využívajú sa však aj na rôzne podvody pri bankových transakciách. Osoba, ktorej sa video týka, môže robiť či hovoriť veci, ktoré v skutočnosti nikdy neurobila a nepovedala.

Napriek problémom je táto relatívne nová technológia v poisťovníctve sľubnou oblasťou. Je užitočná pri analýze veľkého množstva údajov a zrýchľovaní administratívnych úloh. V budúcnosti by dokonca mohla nájsť spôsob, ako riešiť aj problémy, ktoré sama prináša, napríklad analýzou indícií pri odhaľovaní deepfakes od podvodníkov. Tam by mohla byť dokonca spoľahlivejšia, ako ľudský pracovník.

Ďalšie dôležité správy

Robotický doktor sa stará o pacienta
Neprehliadnite

Google chce oživiť zdravotníctvo umelou inteligenciou. Pacienti sa jej boja