Napriek počiatočnému vzrušeniu okolo četbotov ako ChatGPT sa ich skutočný vplyv na ekonomiku a každodenný život zatiaľ neprejavil tak výrazne, ako sa očakávalo. Spoločnosti OpenAI, podporovaná Microsoftom, a Google preto menia stratégiu a zameriavajú sa na praktickejšie využitie svojich produktov v reálnom svete.
Namiesto písania otázok a čakania na písomnú odpoveď môžu používatelia klásť otázky nahlas a dostávať takmer okamžité slovné odpovede. Práve v slove „takmer“ je však háčik a rýchlejšie konverzačné boty by mohli byť ďalším palivom pre posilnenie nadšenia okolo generatívnej AI. Cieľom stratégie technologických gigantov je urýchliť príchod skutočne konverzačných digitálnych asistentov, ktorí dokážu plniť úlohy v práci aj doma, a tým posilniť dlhodobý potenciál AI.
Elon Musk plánuje vytvoriť superpočítač na umelú inteligenciu
Generatívna AI, technológia stojaca za týmito četbotmi, má potenciál pomôcť s rôznymi úlohami, ktoré v súčasnosti vykonávajú ľudia, ako je napríklad písanie právne korektných zmlúv alebo ladenie softvéru. Firmy z rebríčka Fortune 500 už využívajú podnikové verzie četbotov na sumarizáciu dokumentov, zrýchlenie kódovania a písanie e-mailov. Nezriedka si nimi uľahčujú aj analýzy obchodných dát, tvorbu marketingových materiálov či komunikáciu so zákazníkmi.
Hoci generatívna AI prináša mnoho sľubných možností, stále existujú obavy týkajúce sa jej obmedzení, ako je napríklad šírenie dezinformácií, zosilňovanie škodlivých predsudkov a stereotypov, či potenciál zneužitia na podvodné účely. Zvyšovanie dôvery k tejto technológii preto môže byť po zvýšení plynulosti komunikácie zrejme ďalším logickým krokom veľkých hráčov na poli umelej inteligencie.