Spoločnosť Huawei predstavila svoj najnovší čip umelej inteligencie Ascend 910B, ktorý podľa jej predstaviteľov dosahuje porovnateľný, ak nie lepší výkon ako populárny čip Nvidia A100.
Wang Tao, riaditeľ pre ekosystémy Huawei Ascend a Kunpeng, na konferencii Nanjing World Semiconductor Conference uviedol, že čip Ascend 910B dosahuje pri trénovaní veľkých jazykových modelov 80-percentnú účinnosť čipu Nvidia A100, ale v niektorých iných testoch ho dokonca prekonáva o 20 percent.
Huawei triumfuje nad Apple v Číne. Zisk stúpol o 564 percent
Tieto vyjadrenia prichádzajú v čase, keď sa Huawei snaží posilniť svoju pozíciu v oblasti umelej inteligencie a znížiť závislosť od amerických technológií. Čip Ascend 910B je súčasťou širšej stratégie spoločnosti Huawei, ktorá sa zameriava na budovanie vlastného ekosystému softvéru a hardvéru pre umelú inteligenciu.
Firma Huawei predstavila sériu čipov Ascend už v roku 2019 a odvtedy sa jej ekosystém rozrástol na 40 hardvérových partnerov, 1 600 softvérových partnerov a 2 900 riešení pre aplikácie umelej inteligencie.
Čínske univerzity a výskumné inštitúcie získali zakázané čipy Nvidia
Čipy Ascend sa využívajú v rôznych odvetviach prostredníctvom tzv. AI boxov, čo sú zariadenia kombinujúce AI čipy, algoritmy špecifické pre dané odvetvie a vopred natrénované veľké AI modely. Medzi zákazníkov čipov Ascend 910B patria čínske technologické giganty Tencent Holdings a Baidu, ako aj popredné startupy ako iFlyTek.
Huawei prevádzkuje počítačové klastre s čipmi Ascend v 19 mestách po celej Číne a plánuje ich rozšírenie do ďalších miest. Aj keď sú najlepšie čipy spoločnosti Huawei technologicky slabšie ako najnovšie grafické procesory od Nvidie (H100 je niekoľkonásobne výkonnejší ako A100), čipy Ascend 910B a Kunpeng sa stali pre čínske spoločnosti pracujúce v oblasti umelej inteligencie jednou z hlavných alternatív.
- Čo je klaster?
- Klaster je skupina počítačov alebo serverov, ktoré sú prepojené a spolupracujú ako jeden systém. Tento zhluk počítačov umožňuje zvýšiť výpočtový výkon a spoľahlivosť, čo je dôležité pre náročné úlohy ako napríklad spracovanie veľkého množstva dát alebo simulácie.