Spoločnosť Huawei vyvinula operačný systém HarmonyOS s otvoreným zdrojovým kódom OpenHarmony, ktorého cieľom je nahradiť západné operačné systémy, ako sú Windows a Android, a zabezpečiť technologickú nezávislosť Číny.

HarmonyOS sa v Číne rýchlo rozširuje a v prvom štvrťroku 2024 dokonca predbehol iOS od Apple a stal sa druhým najpredávanejším mobilným operačným systémom v krajine. Hoci Huawei už nevlastní open-source verziu systému OpenHarmony, ktorú darovala nadácii OpenAtom Foundation, popularita HarmonyOS prispieva k jeho širšiemu využívaniu.

Systém je v Číne propagovaný ako „národný“, najmä z obavy, že aj ďalšie spoločnosti by mohli stratiť prístup k systémom Windows od Microsoftu a Android od Googlu v prípade sprísnenia sankcií zo strany USA.

Huawei Harmony OS
Neprehliadnite

Huawei v Číne predbehla Apple a chce zaviesť poplatky v aplikačnom obchode

Operačný systém HarmonyOS bol prvýkrát predstavený v auguste 2019, tri mesiace po tom, ako Washington uvalil na Huawei obchodné obmedzenia z dôvodu údajného bezpečnostného rizika.

Čína odvtedy zintenzívnila svoje úsilie o sebestačnosť, odstrihla sa od celosvetovo využívaného centra na zdieľanie kódov Github a presadzuje miestnu verziu Gitee. Krajina zakázala používanie Windowsu na vládnych počítačoch v roku 2014 a teraz používa väčšinou operačné systémy založené na Linuxe.

OpenHarmony bol vlani najrýchlejšie rastúcim operačným systémom s otvoreným zdrojovým kódom pre inteligentné zariadenia. Prispelo k tomu viac ako 70 organizácií a viac ako 460 hardvérových a softvérových produktov, ktoré vznikli v oblasti financií, vzdelávania, letectva a priemyslu, ako uviedla spoločnosť Huawei vo svojej výročnej správe za rok 2023.

Ďalšie dôležité správy

Značka Huawei sa ocitla na čiernej listine
Neprehliadnite

Huawei tvrdí, že má výkonnejší AI čip ako Nvidia A100. Posilňuje nezávislosť od USA