Spoločnosť Keeper Security ešte v januári vytvorila zoznam 25 najpoužívanejších hesiel v roku 2016, kam sa dostali napríklad heslá „123456“, „qwerty“, „password“ či „666666“.

Problém podľa vedcov z Carnegie Mellon University a University of Chicago spočíva v tom, že neexistuje žiaden kvalitatívny meter, ktorý by vyhodnotil silu použitého hesla a prípadne by navrhol dodatočné vylepšenia.

Ako riešenie vymysleli vlastný program, ktorý v reálnom čase analyzuje používateľovo heslo a zároveň ponúkne spätnú väzbu v podobe odporúčaných vylepšení, aby kód nebol ľahko premožiteľný. Podobné programy existujú, no doposiaľ iba poukazovali na to, že ide o slabé, respektíve silné heslo, ale neposkytovali žiadnu ďalšiu užitočnú odozvu.

Silu svojich hesiel aj s návrhmi na vylepšenie si môžete otestovať priamo tu.

Heslomerač: Vedci riešia, ako zredukovať používanie trápnych hesiel

Heslomerač od Carnegie Mellon University a University of Chicago Zdroj: cups.cs.cmu.edu

„Namiesto toho, aby merač povedal, že heslo je zlé, bude určite užitočnejšie, keď vysvetlí, prečo je zlé a ako by mohlo byť lepšie,“ vysvetľuje pre web univerzity myšlienku projektu Nicolas Christin, jeden z vývojárov a spoluautorov.

Ako ďalej rozviedol, program pracuje na báze umelej neurónovej siete, ktorá skenuje milióny existujúcich hesiel, identifikuje nové trendy, a na základe toho sa „učí“.

Treba brať do úvahy aj to, že schopnosti hackerov a ich metódy sa vyvíjajú takisto. Ak zmeníte „Es“ na „3s“, útočníka tým neoklamete, upozorňujú výskumníci.