Manipulácia s navigačnými signálmi, známa ako GPS vojna, naberá na intenzite a spôsobuje problémy nielen vojenským cieľom, ale aj civilistom na celom svete. Rušenie a podvrhnutie GPS signálu (spoofing), ktoré boli predtým doménou armád, teraz zasahujú do každodenného života ľudí, ovplyvňujúc smartfóny, lietadlá a lode.
Podľa analýzy údajov zo služby Flightradar24, ktorú vykonal denník Financial Times, bola za posledného pol roka asi polovica signálov GPS nespoľahlivá v oblastiach, kde žije takmer 40 miliónov ľudí. Medzi tieto oblasti patria turecká Ankara, časti pobrežia Čierneho mora, Sinajský polostrov v Egypte, niekoľko najväčších miest v Iraku a vojnou zmietané hranice Mjanmarska.
Rušenie GPS signálu funguje tak, že zahlcuje prijímače šumom, zatiaľ čo spoofing je sofistikovanejšia forma manipulácie, ktorá vysiela falošné polohové signály. To môže viesť k bizarným situáciám, ako sú lode plaviace sa po súši alebo lietadlá, ktoré sa zdanlivo premiestnia o stovky kilometrov. Spoofing je považovaný za ešte nebezpečnejší ako rušenie, pretože dokáže oklamať detekčné systémy zabudované v mnohých GPS prijímačoch.
Vzájomné obviňovanie a dôsledky
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?