Informácie o tom, aká je hustota dopravy a koľko ľudí je práve v rôznych prevádzkach či reštauráciách na území Ukrajiny Google nebude poskytovať v záujme bezpečnosti miestnych komunít. Spoločnosť sa rozhodla pre tento krok po konzultáciách, ktoré zahŕňali aj ukrajinské úrady.
Krajina čelí ruskému útoku a takzvané big tech spoločnosti deklarujú zavádzanie rôznych opatrení, ktoré majú viesť k vyššej ochrane ukrajinského obyvateľstva. Podľa profesora Jeffreyho Lewisa z Middlebury Institute of International Studies ukazovali Mapy Google o 3:15 ráno dopravnú zápchu v mieste, kde ruské vojsko vstupovalo na územie Ukrajiny.
Invázia ako dopravná zápcha
Neoverené informácie o tom, že boli dáta čerpané zo súkromných telefónov ruských vojakov profesor vyvrátil tvrdením, že podľa neho ide o mobily ukrajinských civilistov, ktorí na cestách uviazli vďaka konvojom ruského vojska, čo si Mapy Google vysvetlili ako bežnú dopravnú zápchu. Túto teóriu neskôr potvrdili aj satelitné snímky.
Smartfóny bežiace na operačných systémoch iOS a Android v prípade, že majú takéto funkcie zapnuté a využívajú aplikáciu Mapy Google, zbierajú anonymné údaje, ktoré spoločnosť následne vyhodnocuje. Vďaka tomu dokáže veľmi presne poskytovať vodičom informácie o miestach, ktorým je lepšie sa vyhnúť, pretože je tam príliš hustá premávka, nehoda či iný problém.
Firma tiež upozorňuje, že aj po zablokovaní spomínaného typu informácií budú Mapy Google stále použiteľné na navigáciu aj na území Ukrajiny.
Aj Facebook hrá svoju rolu
Ani Meta, materská spoločnosť Facebooku, nemá s Ruskom práve ideálne vzťahy. Firma odmietla na ruskú požiadavku zastaviť overovanie faktov a nálepkovanie príspevkov tamojších médií. Rusko sieť obvinilo s cenzúry a škodlivosti pre svojich občanov, začalo obmedzovať prístup k Facebooku a jeho služby sa údajne vôbec nenačítajú alebo sú extrémne pomalé až nepoužiteľné.
Spoločnosť Marka Zuckerberga kontrovala znemožnením monetizácie reklám ruských štátnych médií na svojej platforme. Podľa slov Nathaniela Gleichera, ktorý šéfuje bezpečnosti siete, Facebook vytvoril špeciálne operačné centrum, z ktorého sleduje ukrajinský konflikt.
Po odchode amerických vojsk z Afganistanu v lete 2021 poskytla najväčšia sociálna sieť svojim používateľom nástroje na uzamknutie účtu a zvýšenie bezpečnosti. Rovnaké nástroje teraz ponúka používateľom z Ukrajiny.