Po rokoch neúspešných pokusov a investíciách v miliardách dolárov vidí spoločnosť Alphabet v umelej inteligencii príležitosť na transformáciu zdravotníctva. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti však upozorňujú, že technológia stále nie je dostatočne vyspelá.
Jedným z príkladov je experimentálna technológia na odovzdávanie informácií medzi zdravotnými sestrami, ktorú vyvinula spoločnosť HCA Healthcare s využitím umelej inteligencie od Google. Hoci nástroj sľuboval zefektívnenie procesu, v testovaní sa ukázalo, že nedokáže spoľahlivo zachytiť dôležité informácie, ako sú alergie pacienta na lieky.
Google však nezaháľa a pracuje aj na ďalších AI nástrojoch pre zdravotníctvo. V spolupráci so spoločnosťou Augmedix vytvára aplikáciu pre automatickú dokumentáciu návštev na pohotovosti. Dcéra Alphabet tiež experimentuje s využitím četbotov na zodpovedanie otázok pacientov o prístupe k starostlivosti a vyvíja rodinu veľkých jazykových modelov MedLM, ktoré by lekári mohli nasadiť rôznymi spôsobmi.
OpenAI ohrozuje pozíciu Google. Predstavuje vyhľadávač SearchGPT s umelou inteligenciou
Napriek negatívnym vyhliadkam Google vidí v umelej inteligencii potenciál pre personalizovanú zdravotnú starostlivosť a podporu klinických rozhodnutí lekárov. Spoločnosť verí, že AI by jedného dňa mohla byť trénovaná na všetkých lekárskych poznatkoch ľudstva.
V súčasnosti však technológia nie je dostatočne spoľahlivá a vyvoláva otázky týkajúce sa kvality zdravotných informácií a ochrany pracovných miest. Aj pacienti a zdravotnícki pracovníci sú voči umelej inteligencii skeptickí. Prieskum Pew Research Center ukázal, že 60 percent Američanov by sa cítilo nepríjemne, keby sa lekári spoliehali na AI pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
Google nie je jedinou technologickou spoločnosťou, ktorá sa snaží preraziť v zdravotníctve. Apple, Amazon, Microsoft a Oracle tiež investovali miliardy dolárov do tohto odvetvia, no zatiaľ bez výraznejších výsledkov.