Nástupca populárneho kompaktu F550 sľubuje určité vylepšenia a hlavne napravenie viacerých chýb, ktorými tento predchodca disponoval. Fuji tak nepatrne útočí na zákazníkov aj možnosťami optického zväčšenia a technológiami, ktoré nie sú u kompaktov veľmi bežné.

Základom modelu F600 EXR je kompaktný snímač typu EXR-CMOS s rozlíšením šesťnásť megapixelov. Keďže sa jedná o kompakt do vrecka, jeho snímač sa veľkosťou radí medzi tie najmenšie, aké sú pre tento účel dostupné na trhu. Jeho rozlíšenie je teda dosť veľké, ktoré pri kombinácii s malými rozmermi snímača môže podstatne znehodnocovať fotky šumom. Fuji sa ale, ako sa zdá, nebojí, nakoľko v novinke možno nájsť ISO hodnoty ako 6 400 či 12 800.

F600-ka má sedem režimov snímania, z toho jeden obsahuje dvadsaťsedem scénických. Prítomná je aj stabilizácia obrazu, ktorá je uplatnená na snímač. Plusom fotoaparátu je fotenie do surového formátu RAW, čo ocenia najmä skúsenejší používatelia. Pri fotení oblohy v kombinácii s pribalenou optikou s 15-násobným optickým zväčšením z toho môžu vzísť pôsobivé fotky. Svetelnosť objektívu ale, bohužiaľ, na tom až tak dobre nie je.

Fuji láka cestovateľov zoomom

Zaujímavosťou je aj video. Človek by si mohol myslieť, že je to fotoaparát krížený s kamerou, nakoľko možností okolo videa je tu neúrekom. Okrem toho, že Fuji F600 dokáže nahrávať Full HD video v plnej plynulosti (tridsať snímok za sekundu) a HD video v dvojnásobnej plynulosti ako v kine, dokáže plynulosti ešte viac pridať na obrátkach. K dispozícii je videomód umožňujúci nahrávanie v rýchlosti 80, 160 alebo 320 snímok za sekundu, daňou za to ale pravdepodobne bude znížené rozlíšenie a slabšia kvalita videa.

Fuji láka cestovateľov zoomom

Veľmi obstojne je na tom aj sekvenčné snímanie tohto kompaktu. Možno si zvoliť rýchlosť samotného snímania a tak sa jeho hodnota môže vyšplhať k číslici osem či jedenásť, čo na kompaktovské pomery rozhodne nie je zlé. Fuji k tomu ešte pribalil trojpalcovú TFT LCD obrazovku, avšak iba s poslabším rozlíšením 0,46-megapixela (460-tisíc bodov).

Fuji láka cestovateľov zoomom

Aparát možno spojiť s počítačom pomocou vysokorýchlostného dvojkového USB rozhrania, ale dá sa tu nájsť aj miniatúrny HDMI konektor vhodný pre prezentácie fotiek na obrazovke televízora či monitora. Zariadenie ďalej podporuje všetky druhy SD pamäťoviek a obsahuje lítiový akumulátor s výdržou približne na tristo snímok. Váha pritom činí iba dvesto gramov a rozmery sú vreckové: 10,4 x 6,3 x 3,3 centimetrov. A to sa tu zmestil aj GPS modul.

O cene ani dostupnosti tohto priateľa na cesty sa výrobca zatiaľ nezmienuej.

Položka

Špecifikácia

Snímač

1/2" EXR-CMOS (BSI), rozlíšenie 16,0 megapixelov

Optika

rozsah ohniskový rozsah - 4,4 - 66 mm (24 - 360 mm ekviv.)

svetelenosť objektívu - 3,5 - 5,3 (3,5 - 7,1 Wide, 5,3 - 11,0 Tele)

ISO

100 - 12 800 (12 800 iba pri zníženom rozlíšení)

Sekvenčné snímanie

voliteľná rýchlosť, max. 8/11 FPS

Stabilizácia obrazu

áno, na snímači (Sensor-Shift)

Video

stereofónne, VGA, HD (60 FPS), Full HD (30 FPS)

+ režim pre plynulosť videa - 80/160/320 FPS

RAW

áno

Obrazovka

3,0" TFT LCD, rozlíšenie 0,46 Mpx (460-tisíc bodov)

GPS

áno

Konektivita s PC

Hi-Speed USB 2.0 rozhranie

Konektivita s obrazovkami

miniHDMI

Podpora pamäťoviek

SD, SDHC, SDXC

Akumulátor

lítiový, výdrž na cca. 300 snímok

Hmotnosť a rozmery

~ 220 gramov (vrátane aku a pamäťovky) a hmotnosť 10,4 x 6,3 x 3,3 cm

Dostupnosť a cena

neznáme

Foto v článku a na titulke - FujiFilm