Agrovoltika je myšlienka, ktorá má už štyri dekády. S nápadom spojiť poľnohospodárske aktivity a inštaláciu fotovoltických článkov prišiel v roku 1982 Adolf Goetzberger, zakladateľ Fraunhoferovho inštitútu v Nemecku. Jeho idea vznikla na základe pozorovania, že počet článkov na produkciu elektriny zo slnečného žiarenia sa neustále zvyšuje, a tak sa postupne stráca vzácna poľnohospodárska pôda.
Systém na produkciu energie z obnoviteľných zdrojov robí svetu „medvediu službu“, keď si pre seba rezervuje neobnoviteľný zdroj – pôdu. National Renewable Energy Laboratory vyčíslil, že iba Spojené štáty americké stratia do roku 2030 viac ako osemtisíc štvorcových kilometrov, ktoré zaberú fotovoltické panely.
Solárne poľnohospodárstvo
Agrovoltika (občas sa nazýva solárne poľnohospodárstvo) je preto zaujímavé riešenie a jej základný princíp je pomerne jednoduchý. Nasadenie poľnohospodárskych plodín pod fotovoltické panely prináša vzájomný úžitok. Panely môžu produkovať viac elektrickej energie vďaka chladiacemu efektu evapotranspirácie, pri ktorom sa voda uvoľňuje z pôdy a rastlín.
Prítomnosť zelene tiež znižuje množstvo prachu, ktoré sa dostáva do vzduchu, a ktoré fotovoltike neprospieva z pohľadu efektivity a životnosti. Navyše sa pri tomto synergickom vzťahu mení aj činiteľ odrazu svetla v prospech vyššej efektivity produkcie elektrickej energie.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?