Startup E-Space má v najbližšej dekáde vypustiť na obežnú dráhu celú flotilu družíc. Má ísť hlavne o menšie satelity na rôzne účely ako komerčné služby či na mieru prispôsobené služby zo sféry biznisu a vládnych zákaziek, ale aj bezpečnostné komunikačné družice či také, ktoré slúžia na diaľkový manažment infraštruktúry.
Plán G. Wylera prichádza v časoch, kedy sa svet začína čoraz viac znepokojovať pre možné kolízie a neustále sa zvyšujúce množstvo vesmírneho odpadu. Od roku 2019 sa počet funkčných satelitov na orbite zvýšil o 50 percent na približne 5000. Zásluhu na tom majú hlavne komerčné spoločnosti, ktoré pracujú na neustálom znižovaní nákladov na vypúšťanie družíc na nižšej orbite (150 až 200 km nad povrchom planéty).
Iba sám Elon Musk hovorí o možnosti vypustenia 40-tisícov satelitov Starlink na poskytovanie internetového pripojenia v menej dostupných oblastiach Zeme. Táto služba je už dostupná aj na Slovensku.
Boj proti vesmírnemu odpadu
Európska vesmírna agentúra odhaduje, že okolo planéty krúži asi 330 miliónov kusov odpadu menšieho ako centimeter a vyše 36-tisíc väčších ako 10 centimetrov. Ide o riziko pre už vypustené aj tie budúce satelity. Stačí spomenúť, že v roku 2016 poškodili okno na Medzinárodnej vesmírnej stanici zbytky farby s veľkosťou niekoľkých tisícin milimetra. Nečudo, že vzniká vo svete viacero projektov, ktoré si dávajú za cieľ odstraňovanie či prevenciu proti vesmírnemu odpadu.
G. Wyler však prisľúbil, že nižšia obežná dráha bude po vypustení jeho satelitov ešte čistejšia, než predtým, vďaka satelitnej sieti, ktorá bude zbierať a odstraňovať odpad a zároveň poskytovať konektivitu. Jeho družice majú mať menšiu zraniteľnú časť a zároveň budú dizajnované tak, aby sa pri náraze skôr „pokrčili“, než rozpadli.
Družice E-Space majú zbierať vesmírny odpad a pri určitom množstve ho potom vypustia tak, aby opustil orbitu.
Ako ustrice, ktoré filtrujú a čistia rieku, naše satelity sú prvé dizajnované tak, aby čistili vesmír. Čím ich bude viac, tým bude vesmír čistejší.
Investície, krachy a lacné satelity
Anton Brevde z investičnej spoločnosti Prime Movers Lab, ktorá E-Space poskytla 50 miliónov dolárov, vyzdvihuje dlhoročnú prácu G. Wylera na tom, aby boli satelity čo najmenšie a zároveň najlacnejšie. Družice tohto projektu dokonca prirovnal k iPhonu od Apple, ktorý podľa neho zmenšil a stenčil osobný počítač.
G. Wyler je známy ako jeden z najväčších inovátorov vesmírneho priemyslu a stojí za sieťou O3b či projektom OneWeb, ktorý bol priekopníkom sféry internetových služieb na nižšej orbite. OneWeb získal v roku 2020 investície v hodnote troch miliárd dolárov, no skrachoval po tom, ako doň gigant SoftBank odmietol investovať v druhom kole financovania. Projekt však napokon zachránila britská vláda a indická telekomunikačná skupina Bharti.
Greg Wyler opustil OneWeb v roku 2017, no zdôrazňuje, že sa z vývoja situácie poučil. Napríklad v tom, že nemá pozývať dodávateľov medzi investorov. OneWeb pritiahol investície od Airbusu, ktorý vyrobil satelity, Virgin Group, ktorej firma Virgin Galactic poskytla služby v oblasti vypustenia do vesmíru a Qualcommu, ktorý pomohol s technologickou časťou družíc.
Prvé satelity E-Space majú byť vypustené už budúci mesiac a druhá séria do konca roka. Potom majú vytvoriť konšteláciu a firma následne spustí ďalšie kolo financovania. Zakladateľ však zdôrazňuje, že sa mu podarilo zrušiť klasický koncept, v ktorom flotila satelitov stojí päť až desať miliárd dolárov. E-Space má stačiť 10 percent z takýchto finančných objemov.