Farming Simulator 17 (PS4, XONE, PC): Lokálny hit

Český a slovenský trh majú popri NHL, FIFA či Battlefielde aj vlastné bestsellery ako Tour de France a aj Farming Simulator. Hoci starostlivosť o farmu, mesto či iné manažérske simulácie ste určite skúšali na PC, Farming Simulator 17 sme recenzovali na PS4 a je to zaujímavý titul.

Farming Sim, Tyranny a dvakrát Mario: Štyri hry mimo videoherný mainstream

Farming Simulator 17

V intre sa to hemží traktormi, ale keď prídete reálne do hry, vyberiete si jednu z dvoch mapiek, svoju postavu a máte sa začať starať i zarábať na políčkach, je to iná káva. Tutoriál vás naučí sadiť, hnojiť a baliť slamu – rýchlo pochopíte, že pôda je základ, pri nej treba začať a dá sa solídne monetizovať. Potom príde na rad chov prasiatok, kráv (z nich je mlieko) či lesné hospodárstvo (vysádzanie i rúbanie stromov).

Šesť lekcií vás pripraví na farmársku odyseu, kde ľahko naskočíte na traktor či zamierite na pole. Stačí sledovať mapku a zvoliť si stratégiu. Hra má silný model kariéry a fajnšmejkri si zgustnú aj na modifikáciách. Hra súčasne simuluje, ako to na poli chodí a má takmer edukatívny charakter. Ponúka veľkú voľnosť, no treba sa s ňou naučiť narábať. Viaceré bugy z minulosti sú vychytané a ovládanie na konzolách je hladké.

Verdikt: Farming Simulator 17 je solídna príležitosť skúsiť na konzole alebo pécečku niečo mierumilovné.

Tyranny (PC): Poctivá RPG, kde ste zlí

Názov jasne odhaľuje, o čo v hre ide. Nechcete byť dobrý hrdina, ale tyran raziaci si cestu. Námet ráta s tým, že zlo vyhráva a treba zavŕšiť veľkú kampaň zloducha.

Farming Sim, Tyranny a dvakrát Mario: Štyri hry mimo videoherný mainstream

Tyranny

Na obzore je koniec štyristoročného snaženia a zmena z bronzovej doby na železnú. Posledná bašta stále odoláva, rebeli sa snažia infiltrovať k božstvu a vy plníte úlohy, aby sa vám krajina Tiers napokon podmanila. Lenže sem vtrhne invázia chaosu, ničivé kúzla naprieč krajinou sprevádzajú rôzne efekty.

Ako správna RPG núka Tyranny voľbu hrdinu (bojovník so zbraňami či kúzlami, body do schopností), no zaujímavou variáciou je tvorba jeho minulosti cez mód Conquest, kde absolvujete rôzne voľby. Hrou sa nemusíte prebíjať sami, pribudnú aj ďalší borci, maximálne štyria do partie a priebežne si ich môžete vymieňať. Nemusíte si k nim budovať citový vzťah, beriete ich ako pomoc. Dejová náplň pozostáva z pletiek, intríg, podpásoviek, nič pozitívne.

Bojová zložka ráta s akciou v reálnom čase a možnosťou pauzy na príkazy. Postavy sa zlepšujú, berú nové vlastnosti a predmety. Kúzla nežerú prekvapivo manu, ale potrebujú čas a regeneráciu. Bonusom je schopnosť vytvárať si vlastné kúzla.

Verdikt: Je to odlišná, ale poctivá RPG. Budete sa ju učiť hodiny, spočiatku sa cítite zvláštne, ale herný mechanizmus si osvojíte a oceníte.

Paper Mario: Color Splash (Wii U): Vyfarbite si levely

Skákačky s Mariom sú bežné, ale Paper Mario kombinuje viaceré žánre do jedného, vrátane RPG. Wii U verzia Color Splash ponúka ešte ďalší chytľavý element – vyfarbovanie sveta. Pointa je, že zloduch vysaje väčšinu farby a Mario pri potulkách zachraňuje stratených kamošov a vyzve protivníkov na súboj v taktických súbojoch.

Farming Sim, Tyranny a dvakrát Mario: Štyri hry mimo videoherný mainstream

Paper Mario Color Splash

V nich sa namiesto voľného pohybu snažíte vyhrať cez karty. Máte súbor kariet, tie majú isté vlastnosti (skoky, údery, pomocníkov) a sú farebné či biele. Ukazovateľ farieb je ten najdôležitejší, lebo zbierate farbu vo svete, aby ste jednak mohli zafarbiť karty v bojoch, ale najmä vyfarbiť biele fľaky v jednotlivých leveloch a svetoch.

Je to jednoduchá, chytľavá a efektná aktivita, ktorá sa nezunuje ani po 20 hodinách. V menu vždy vidíte, koľko percent vám ešte chýba a to už snoríte po všetkých častiach, aby ste zistili, ako celý svet zafarbiť.

Autori zapracovali aj na štruktúre hry, takže nemáte všetko k dispozícii na začiatku, ale postupne si otvárate svety a plníte úlohy ako zafarbiť obrovskú bránu správnou červenou farbou. Či zber fialových kamošov, ktorí dokážu nevídané kúsky a pustiť vás na vyššie časti zóny.

Verdikt: Levely sa dajú prejsť aj na dva-tri razy, pri dotyku s hviezdou, ktoré zbierate, končíte. Chcete aj tú druhú? Level treba absolvovať znova, ale vďaka dizajnu si hru užijete aj celé hodiny.

Super Mario Maker (Wii U, 3DS): Vytvorte si svoj svet

Princípom tejto hry nie je iba hrať, ale aj tvoriť. Vopred vytvorené levely si zahráte v štýle klasického Maria, no jadrom je editor, kde si môžete vytvárať vlastné levely a zdieľať ich.

Farming Sim, Tyranny a dvakrát Mario: Štyri hry mimo videoherný mainstream

Super Mario Maker

Práca a zábava s editorom je prepracovaná. Dotykové ovládanie pomáha umiestniť jednotlivé časti levelov, prekážky a určiť si obtiažnosť, či tvoriť úroveň pre začiatočníkov alebo expertov.

Našťastie, Super Mario Maker má výborný tutoriál. Nepozeráte sa iba na prázdnu obrazovku, ktorú máte zaplniť. Dizajn vás učí dvojica postáv, vysvetlí, ako fungujú levely, čo v nich postaviť, ako uložiť jednotlivé prvky. Fajnšmejkri si napríklad zgustnú na príprave pascí a bonusových cestičiek.

V hre tvoríte levely do jedného zo štyroch štýlov podľa hier Super Mario Bros. 1 a 3, Super Mario World a New Super Mario Bros. Každý má iné pravidlá, pohyb či prvky, ktoré sa nedajú miešať s tým druhým.

Wii U verzia má on-line mód, cez ktoré zdieľate svoje levely, zatiaľ čo 3DS verzia ide iba cez lokálny multiplayer a StreetPass. Práve zdieľanie je veľká časť úspechu, podľa nej si vyberte, ktorú verziu hrať.

Verdikt: Ak sa vám skákanie s Mariom už zunovalo, tvorba levelov je vítaná zmena. Napríklad pridáte nepriateľovi zbraň či krídla a hneď je jeho zdolávanie náročnejšie.