Oculus Rift začínal ako malý projekt okuliarov na virtuálnu realitu. Peniaze najprv skúšal získať na crowdfundingovom portáli Kickstarter, kde potreboval vyzbierať štvrť milióna. Nakoniec za jeden mesiac dohromady vyzbierali viac ako dva milióny dolárov.
Postupne okuliare prilákali aj investorov, ktorí do projektu vložili ďalších 90 miliónov dolárov. Má ísť o revolučný posun v oblasti herného priemyslu. Ale aj v komunikácii s lekárom, či pri školeniach.
Pokusy vyrobiť displej vo forme prilby a vytvoriť pocit existencie v inom priestore sa objavujú už desaťročia. No zjavne až teraz nastala tá správna chvíľa pre ich masívne rozšírenie. Hlavne pre technologický pokrok, ktorý umožnil vytvoriť dostatočne prenosné a výkonné zariadenie na virtuálnu realitu.
Facebook sa po nedávnej kúpe komunikačnej aplikácie Whatsapp za 19 miliárd dolárov rozhodol o ďalší prekvapujúci akvizičný krok a oznámil kúpu Oculus Rift za dve miliardy. Obchod sa má dokončiť v druhom kvartáli tohto roku.
Za firmu s okuliarmi zaplatí 400 miliónov v hotovosti a zvyšných 1,6 miliardy vo forme akcií. Presné plány s novým nákupom zatiaľ Facebook nešpecifikoval. Nebude ale zasahovať do vývoja a Oculus ostane samostatnou jednotkou.
Samotné okuliare sa mali dostať do predaja koncom tohto roka, s novým majiteľom je pomerne pravdepodobné, že tento termín by mohli stihnúť. Doteraz sa predalo 75-tisíc špeciálnych kusov pre vývojárov.
Nie všetci sú s novými majiteľom Oculusu spokojní. Doslova znechutený je napríklad tvorca legendárnej hry Minecraft Markus Persson. Táto hra mala byť dostupná aj pre Oculus Rift. Po oznámení akvizície ale projekt zrušil. „Nič z ich histórie ma neprinútilo veriť im. A to ma desí,“ napísal na Twittri.