Sociálna sieť Facebook je najväčšia na svete a momentálne má takmer tri miliardy aktívnych používateľov mesačne po celom svete. Je preto pochopiteľné, že je obrovskou príležitosťou pre nepoctivcov, ktorí neustále prichádzajú s novými, ale aj starými spôsobmi, ako ľudí obrať o peniaze či iné hodnoty.
Phishing
Táto metóda je asi najstaršou medzi všetkými podvodmi na internete. Ide o ukradnutie osobných údajov používateľa, ktoré páchateľ neskôr použije pri ďalších kriminálnych aktivitách. Tie majú široký záber od využitia cudzej identity na nákup či tvorbu úverov až po ďalší predaj údajov na dark webe.
- Čo je dark web
- Temný web je časť obsahu internetu, ktorá síce využíva jeho infraštruktúru, no nie je možné dostať sa do nej bez špeciálnych postupov a nástrojov. Ide o súčasť hlbokého webu (tiež deep web a invisible web). V princípe nejde o nič nelegálne, no vďaka anonymite je dark web využívaný zločincami z reálneho aj virtuálneho priestoru.
Ako používateľa nachytajú: Podvodník napodobní Facebook, väčšinou v e-mailovej správe. Vytvorí dojem naliehavosti situácie tým, že používateľovi siete oznámi, že je v nepríjemnej situácii. Napríklad tvrdí, že si daná osoba musí obnoviť heslo, pretože niekto hackol jej účet.
Poskytne odkaz, na ktorom sa možno prihlásiť a nastaviť nové heslo, pričom odkaz v skutočnosti vedie na stránku, ktorá zadávané údaje „odchytí“ a dizajn Facebooku iba napodobňuje.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?